Bp Oder: Jesteście powołani do tego, aby zdumiewać innością

2024-09-09 | autor: Diecezja Gliwicka
fot. Diakonia medialna Ruchu Światło-Życie Diecezji Gliwickiej

W dzisiejsze popołudnie członkowie Ruchu Światło-Życie z różnych stron diecezji przyjechali do gliwickiej katedry. Powakacyjny dzień wspólnoty rozpoczął się Mszą św., której przewodniczył bp Sławomir Oder, a koncelebrowali księża moderatorzy ruchu.

Ks. Michał Chmiel, diecezjalny moderator Ruchu Światło-Życie, witając wszystkich, przypomniał intencję tej wspólnej modlitwy. - O rozpalenie w nas tego charyzmatu, który zostawił nam ks. Franciszek Blachnicki, o to, byśmy ciągle budowali Kościół żywy - wymienił.

W kazaniu bp Sławomir Oder wskazał na dwa ważne zadnia stojące przed członkami oazy – postawienie w centrum życia Eucharystii i słuchanie słowa Boga, a także z empatią drugiego człowieka.

- Chrystus jest tym, którzy pragnie wspólnoty i przyjaźni wszystkich ludzi. Aby mogło to zaistnieć, sam staje się naszym pokarmem, naszych chlebem. Człowiek, który żyje w przyjaźni z Chrystusem, buduje z Nim wspólnotę nie może mieć serca zamkniętego na drugiego człowieka - zaznaczył.

A nawiązując do czytanego fragmentu Ewangelii o uzdrowieniu głuchoniemego, powiedział:  - Pan Jezus otwiera uszy człowieka i sprawia, że ten zaczyna mówić poprawnie. Ta dynamika, którą pokazuje nam dzisiaj Ewangelia jest niezwykle ważna. Zarówno w naszej relacji z Bogiem, jak i z ludźmi. Jesteśmy w świecie, który jest wypełniony słowami, często nic nie znaczącym, bez pokrycia, zdewaluowanymi przez brak koherencji z postępowaniem ludzi, którzy je wypowiadają. Chrystus uczy nas słuchać słowa Bożego i słuchać siebie wzajemnie. Nie tylko tego, co mówi język drugiego człowieka, ale też tego, co mówią jego oczy, czasem milczenie, oczekiwanie, uczucia. Żeby nasze słowo go nie dotykało, nie urażało, nie obrażało.

Na zakończenie biskup gliwicki podziękował uczestnikom spotkania za wakacyjny czas poświęcony na to, żeby wzrastać w wierze i w świadomości tego, czym jest rzeczywistość Kościoła

- Dziękuję wam, że każdego dnia jesteście świadkami Chrystusa w trudnym świecie, w którym żyjemy - powiedział, zaznaczając, że scena z dzisiejszej Ewangelii rozegrała się właśnie w świecie pogańskim. - Ziemia obfitująca w dobra doczesne, materialne, różne propozycje, a równocześnie bardzo uboga duchowo, moralnie. To jest świat, w którym my żyjemy. W nim jesteście powołani, aby być tymi, którzy zdumiewają innością, niesieniem głębszych, piękniejszych wartości - podkreślił.

Bp Oder już teraz zaprosił wszystkich do udziału w planowanym w diecezji gliwickiej forum dla osób świeckich.

Następnie w Centrum Edukacyjnym im. Jana Pawła II był czas na wspólne świętowanie i dzielenie się tym, co na różnych poziomach formacyjnych przeżyli uczestnicy podczas wakacyjnych rekolekcji oazowych.

(MF / gość.pl)