Aktualności dla katechetów

2021-07-07 | autor: ks. Adam Fabiańczyk

Sekcja Szkolno-Katechetyczna

Sekcja Szkolno-Katechetyczna od 2 września przyjmuje interesantów od poniedziałku do piątku (za wyjątkiem środy) w godz. 9.30-12.00 i 13.00-15.00; tel. 32 230 71 42 w. 2;

• ks. Tadeusz Hryhorowicz: wtorek 9.30-12.00 i 13.00-15.00, czwartek 9.30-12.00, piątek 13.00-15.00; t_hryhorowicz@kuria.gliwice.pl.
  • ks. Adam Spałek: poniedziałek 9.30-12.00 i 13.00-15.00, czwartek 13.00-15.00, piątek 9.30-12.00;
    a_spalek@kuria.gliwice.pl.
  • p. Anetta Baranowska: poniedziałek-piątek 9.30-12.00 i 13.00-15.00; a_baranowska@kuria.gliwice.pl

Spotkania formacyjne dla katechetów

Spotkania Katechetyczne dla wszystkich katechetów świeckich, sióstr, diakonów i braci zakonnych planowane są w następujących terminach:

Bytom, par. Trójcy Św.: godz. 15.009.10.202415.01.2025
Gliwice, par. św. Ap. Piotra i Pawła: godz. 15.1516.10.202422.01.2025
Lubliniec, par św. Stanisława Kostki: godz. 15.1523.10.202429.01.2025
Tarnowskie Góry, par. MB Uzdrowienia Chorych: godz. 15.0030.10.20245.02.2025
Zabrze, par. św. Józefa: godz. 15.002.10.20248.01.2025

Każdy katecheta ma obowiązek uczestniczenia w obu spotkaniach (w dowolnym miejscu). W razie opuszczenia spotkania należy udać się na spotkanie o takiej samej tematyce w innym miejscu. Gdy jednak spotkanie to już nig­dzie nie będzie powtórzone, należy nieobecność czym prędzej usprawiedliwić (pisem­nie – najpóź­niej do następnego spotkania, a po ostatnim do 30 dni).

Przypominamy, że zaświadczenia uczestnictwa otrzymają jedynie te osoby, które wezmą udział w obu spotkaniach izwrócą się o takie zaświadczenie do Sekcji Szkolno-Katechetycznej. Kate­checi pracujący także na terenie innych diecezji, dla których dogodniejszy jest dojazd na spotka­nia szko­leniowe organizowane przez sąsiednie diecezje mogą brać udział w spotkaniach organizowa­nych przez te diecezje, należy jednak niezwłocznie po zakończeniu cyklu spotkań do Sekcji Szkolno-Katechetycznej przesłać stosowne zaświadczenie. Te zaświadczenia należy do­starczyć do dnia 31.05.2025 r.

W przypadku trudności w zwolnieniu katechety przez szkołę, należy o tym fakcie niezwłocznie powia­domić Sekcję Szkolno-Katechetyczną.

W imieniu wszystkich katechetów pragnę wyrazić wdzięczność i podziękowanie księżom probosz­czom, którzy dotąd udostępniali kościoły i salki katechetyczne, a także tym, którzy w tym roku udostępnią miejsce dla naszych spotkań. Bóg zapłać za zrozumienie i otwartość na potrzeby szkoleniowo-formacyjne katechetów naszej diecezji.

Program nauczania religii

W tym roku nowy program katechetyczny obejmuje już ostatnie klasy 4 i 8 – por. Uchwałę Komisji Wychowania Katolickiego KEP z dnia 19 września 2018 roku w sprawie obowiązywania „Podstawy programowej katechezy Kościoła katolickiego w Pol­sce”.

Przygotowanie do bierzmowania

Nasze diecezjalne materiały są dostępne w Sekcji Szkolno-Katechetycznej. Można również korzystać z materiałów przygotowanych przez inne diecezje przystosowując je do cyklu dwuletniego.

Diecezjalny Kurs Katechezy Uzupełniającej

W drugiej połowie września rozpocznie się Diecezjalny Kurs Katechezy Uzupełniającej. Kurs ten jest propozycją dla młodzieży i dorosłych, którzy z różnych powodów nie ukończyli katechezy szkolnej i parafialnej w podstawowym terminie. Ukończenie kursu daje możliwość przyjęcia sakramentu bierzmowania.

W tym roku odbędzie się on w Bytomiu, Gliwicach i Tarnowskich Górach. W przyszłym roku kalendarzowym kursem objęte zostaną kolejne rejony naszej diecezji. Szczegółowe informacje o terminach, warunkach uczestnictwa, jak również procedura zapisu, zostały podane na stronie internetowej Diecezji Gliwickiej: https://diecezja.gliwice.pl/news/bierzmowanie-doroslych.

XIV Tydzień Wychowania

W tym roku przewodzi nam hasło: „Wychowujmy razem” 8-14 września - materiały są dostępne na stronie tydzienwychowania.pl. Zachęcam do odwiedzenia tej stro­ny i skorzystania z propozycji zarówno w duszpasterstwie parafialnym, jak i katechezie szkolnej. Są również dostępne materiały z minionych lat.

XXIV dzień papieski – Św. Jan Paweł II. Ewangelia starości i cierpienia -13 października 2024 r.

Pomoce potrzebne do przeprowadzenia zbiórek zostały przekazane do parafii. Zachę­cam katechetów i księży do skorzystania z materiałów, które są dostępne na stronie https://dzielo.pl/dzien-papieski/dzien-papieski-2024/do-pobrania/.

Konkursy

Zapraszamy do udziału w konkursach biblijnych dla uczniów szkoły podstawowej i w Olimpiadzie Teologii Katolickiej dla uczniów szkół średnich. W tym roku Archidiecezja Częstochowska jest głównym organiza­torem XXX Diecezjalnego Konkursu Wiedzy Biblijnej dla klas IV-V i XXX Wojewódzkiego Konkursu Wiedzy Biblijnej dla klas VI-VIII szkół podstawowych w roku szkolnym 2024/2025. Natomiast XXXV OTK organizuje Diecezja Sandomierska, szczegóły na stronie www.otk.pl.

Do udziału we wszystkich powyższych konkursach należy zgłosić szkołę w Sekcji Szkolno-Katechetycznej w Gliwi­cach drogą mailową lub telefonicznie. Zgłoszenia do konkursu dla klas 4-5 SP przyjmuje ks. Adam (dane teleadresowe j. w.), natomiast dla kl. 6-8 SP i OTK ks. Tadeusz (dane teleadresowe j. w.). Tylko zgłoszone szkoły otrzymają materiały do przeprowadzenia etapu szkolnego.

Sprawozdanie katechetyczne

Jak w poprzednich latach zbierane będą dane na temat katechezy. Prosimy o sprawne przekazanie wskazanych w ankiecie danych do księży proboszczów, by zdążyć uczynić to w wyznaczonym terminie. Przypominam, że od dwu lat sami proboszczowie (lub wyznaczone przez nich osoby) wpisują dane do systemu e-kuria. W tym roku nastąpiły pewne zmiany, parafie zostaną o nich powiadomione w odrębnej informacji.

Do Sekcji Szkolno-Katechetycznej prosimy zgłaszać przypadki zmiany nazwy szkoły i/lub jej danych teleadresowych.