Nadzwyczajni szafarze Komunii

2021-03-27 | autor: ks. Adam Fabiańczyk

Diecezja Gliwicka posiada liczne grono Nadzwyczajnych Szafarzy Komunii Świętej. Każdego roku jest organizowany kurs dla tych, którzy pragną pomagać duszpasterzom w zanoszeniu Komunii Świętej chorym oraz w rozdzielaniu Ciała Pańskiego wiernym podczas Mszy Świętych.

Kurs składa się z czterech spotkań, które odbywają się zwykle w soboty na przełomie października i listopada w Domu Rekolekcyjnym w Zabrzu Biskupicach, przy ul. Bytomskiej 39.
Zajęcia przebiegają w następującym porządku:

• wspólna Eucharystia,
  • wykłady z zakresu liturgiki, teologii pastoralnej
  • ćwiczenia praktyczne.

Zajęcia trwają od 9.30 do 14.00.

Kandydatów do tej funkcji zgłaszają w Wydziale Duszpasterskim gliwickiej Kurii Księża Proboszczowie. Liturgiczne ustanowienie nowych Nadzwyczajnych Szafarzy Komunii Świętej odbywa się w Uroczystość Niepokalanego Poczęcia NMP (8. grudnia) w kościele katedralnym św. Ap. Piotra i Pawła w Gliwicach. Zarówno nowo ustanowieni jak również pozostali Nadzwyczajni Szafarze otrzymują specjalne upoważnienie do pełnienia tej funkcji, które jest ważne jeden rok. Po upływie tego czasu należy zatroszczyć się o odnowienie (przedłużenie) wspomnianego upoważnienia.

Nadzwyczajni Szafarze Komunii Świętej Diecezji Gliwickiej są również zobowiązani do udziału adwentowych i wielkopostnych dniach skupienia, które odbywają się w:

• Bytomiu Karbiu (par. Dobrego Pasterza)
  • Gliwicach (par. katedralna św. Ap. Piotra i Pawła)
  • Tarnowskich Górach (par. św. Ap. Piotra i Pawła).

Ponadto Nadzwyczajni Szafarze Komunii Świętej uczestniczą wraz ze swymi rodzinami w Pielgrzymce Rodzin do Sanktuarium MB Pokornej w Rudach.

Więcej informacji na temat posługi Nadzwyczajnych Szafarzy Komunii Świętej można uzyskać pisząc na adres: k_piechaczek@kuria.gliwice.pl