Stały konfesjonał to inicjatywa duszpasterska polegająca na tym, że w wybranych kościołach spowiedź jest dostępna przez cały dzień lub w określonych, regularnych godzinach, niezależnie od okresu liturgicznego. Dzięki temu wierni mogą przystąpić do sakramentu pokuty w dogodnym dla siebie momencie, bez konieczności umawiania się na konkretną godzinę lub czekania na wyznaczony czas spowiedzi przed Mszą Świętą.
W Diecezji Gliwickiej można skorzystać ze Spowiedzi Świętej w następujących miejscach:
Katedra pw. św. Ap. Piotra i Pawła w Gliwicach
- W styczniu spowiedź odbywa się tylko od 9.00 do 11.00
- W czasie ferii zimowych (17-28 lutego dyżury są zawieszone.
- W ŚRODĘ POPIELCOWĄ (5 marca) – spowiedź odbywa się od 9.00 do 11.00.
- W WIELKIM TYGODNIU dyżury w stałym konfesjonale są do środy 16 kwietnia.
- W OKTAWIE WIELKIEJ NOCY w poniedziałek i wtorek (21-22 kwietnia) dyżury są zawieszone.
- 1-2 maja dyżury w stałym konfesjonale są zawieszone.
- W Uroczystość Bożego Ciała (19 czerwca) oraz w piątek (20 czerwca) dyżury są zawieszone.
- W lipcu i sierpniu dyżury są zawieszone.
Kościół Chrystusa Króla w Gliwicach
- Sakrament pokuty sprawowany jest od poniedziałku do piątku od 16:00 do 18:00 oraz w każdą sobotę od godz. 17:00.
Parafia Ojców Redemptorystów Podwyższenia Krzyża Św. w Gliwicach
- Odbywa się w każdy piątek w godz. 6.00 - 19.00.
Przygotowanie do Spowiedzi Świętej
- MODLITWA DO DUCHA ŚWIĘTEGO PRZED RACHUNKIEM SUMIENIA
Duchu Święty, Duchu Światła i Prawdy, który przenikasz tajemnice serca ludzkiego, przed którym nie ma nic skrytego, przyjdź i oświeć mój rozum, abym przypomniał sobie swoje grzechy i poznał ich złość. Przyjdź i skrusz moje serce, abym za te grzechy szczerze żałował, przyjdź i umocnij wolę do skutecznego postanowienia poprawy.
- PRZED RACHUNKIEM SUMIENIA
Co to jest grzech? Grzech jest to dobrowolne i świadome przekroczenie przykazania Bożego lub kościelnego. Grzech polega więc na nieposłuszeństwie i wynoszeniu własnej woli nad wolę Bożą. Grzech może być ciężki, czyli śmiertelny albo lekki, czyli powszedni.
Grzech ciężki popełnia człowiek wtedy, gdy przekracza przykazania: l) w ważnej rzeczy - jest to tzw. materia wielka, 2) zupełnie świadomie i 3) całkowicie dobrowolnie.
Grzech lekki popełnia człowiek wtedy, gdy przekracza przykazania: l) w małej rzeczy, 2) bez całkowitej świadomości, 3) bez całkowitej dobrowolności.
- RACHUNEK SUMIENIA (propozycja Modlitwy w drodze) - kliknij tutaj
- RACHUNEK SUMIENIA (propozycja Ojców Dominikanów) - kliknij tutaj
- RACHUNEK SUMIENIA (propozycja 3):
- Pytania wstępne:
- Czy przystępuję do Sakramentu Pokuty ze szczerym pragnieniem oczyszczenia, nawrócenia i odnowienia przyjaźni z Bogiem?
- Czy nie traktuję spowiedzi świętej jako ciężaru, od którego należy stronić i jak najrzadziej go podejmować?
- Czy nie zapomniałem lub nie zataiłem świadomie na poprzednich spowiedziach jakiegoś grzechu ciężkiego? Czy szczerze za grzechy żałowałem?
- I Przykazanie
„Nie będziesz miał bogów cudzych przede Mną”- Jaka była moja wiara? Co robiłem, aby lepiej Boga poznać i pogłębić wiarę? Jak wyznawałem swoją wiarę, gdy okoliczności tego wymagały? Czy starałem się wyjaśnić sobie wątpliwości w dziedzinie wiary (np. przez pytanie osób kompetentnych, lekturę)?
- Jak wygląda moja ufność? Czy coś nie przywiązuje mnie tak dalece, że przestaję myśleć o zbawieniu (np. posiadanie, przyjemności, praca, troski)? Jak się odnoszę do przyjemności i radości, czy dziękuję za nie Bogu? Jak się zachowuję w niepowodzeniach? Jaki jest mój stosunek do cierpienia? Czy starałem się być gotowym na śmierć?
- Jak przejawiam zainteresowanie życiem Kościoła? Czy biorę na siebie odpowiedzialność za jego świętość? Czy moje życie może być przykładem życia ucznia Pana Jezusa? Co mi sumienie wyrzuca, jeśli chodzi o moją postawę katolicką? Jaki jest mój stosunek do sakramentów, obowiązków religijnych? Jak uczestniczę w rekolekcjach? Czy pamiętam o potrzebach Kościoła? Jak okazuję swą troskę o Kościół? Jaki jest mój udział w nabożeństwach i obchodach kościelnych?
- II Przykazanie
„Nie będziesz brał Imienia Pana Boga swego nadaremno”- Jak i w jakich okolicznościach wymawiałem imiona święte? Kiedy i jak się modlę? Czy starałem się modlić coraz lepiej? Czy znajduję czas na refleksję, aby zawsze dostrzec sens życia?
- III Przykazanie
„Pamiętaj, abyś dzień święty święcił”- Jak święcę dzień Pański? Czy i jak uczestniczę we Mszy św.? Co mogę uczynić, by coraz lepiej uczestniczyć w ofierze Mszy św.?
- Co robię w niedziele i święta dla zdrowia lub wypoczynku? Jak spędzam czas wolny? Jakie są moje zaniedbania w tej dziedzinie? Czy staram się, by wszyscy, którymi się opiekuję, których wychowuję, wzięli udział we Mszy św.? Czy staram się pomóc tym, którzy z powodu przeszkód nie mogą we Mszy św. uczestniczyć (np. dopilnowanie dzieci, chorego, aby umożliwić komuś uczestniczenie we Mszy św.)? Jak przyczyniam się do wytworzenia w domu właściwej atmosfery dnia świętego (spokoju, odpoczynku, modlitwy)? Jak wygląda moja modlitwa?
- IV Przykazanie
„Czcij ojca swego i matkę swoją”- Jaki jestem w domu dla rodziców, dla domowników? Jaki jestem dla przełożonych, zwierzchników? Czy pamiętam, że „zawsze trzeba więcej słuchać Boga niż ludzi”? Jaki byłem dla swoich kolegów i koleżanek? Czy zrobiłem komuś przykrość, zasmuciłem go, znieważyłem? Co mi wyrzuca sumienie, jeśli chodzi o moje zachowanie?
- Jak się odnoszę do potrzeb i nieszczęść, zmartwień lub kłopotów drugiego człowieka (odwiedzenie chorego, przysługi, pomoc w drodze, itp.), czy je dostrzegam? Czy chętnie udzielam pomocy? Czy jestem uprzejmy? Czy nie wywyższam się, nie myślę tylko o sobie?
- Czy mi sumienie wyrzuca grzech gniewu, zawiści? Czy nie namawiałem kogoś do grzechu? Jak się zachowywałem, gdy widziałem, że ktoś inny grzeszy?
- V Przykazanie
„Nie zabijaj”- Jak się odnosiłem do życia ludzkiego?
- Jak się odnosiłem do życia nienarodzonych dzieci?
- Jak się troszczę o zdrowie swoje i innych? Czy nie szkodziłem na zdrowiu sobie i innym (bójki, picie, palenie, namawianie do tego, nieumiarkowane uprawianie zabaw i sportu)? Jak przestrzegałem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy? Jak przestrzegałem przepisów o ruchu drogowym? Czy nie prowadziłem pojazdu po wypiciu alkoholu? Co robiłem, by inni mogli spokojnie pracować i odpoczywać? Czy starałem się godzić pokłóconych? Jaki jestem dla zwierząt?
- VI i IX Przykazanie
„Nie cudzołóż. Nie pożądaj żony bliźniego swego”- Czy myślałem i mówiłem zgodnie z myślą i zamiarami Bożymi o ludzkiej miłości, o życiu płciowym, o poczęciu i urodzeniu dziecka, o ojcostwie i macierzyństwie? Czy nie ograniczałem swej wiedzy do płytkich rozmów, jednostronnych naświetleń?
- Czy szanowałem ciało? Czy byłem czysty w myśli, pragnieniach, mowie i uczynkach? Co mi sumienie wyrzuca w tej dziedzinie? Czy nie wykorzystałem czyjegoś uczucia? Jak postępowałem, gdy widziałem, że inni grzeszą nieczystą mową lub czynami z kimś?
- VII i X Przykazanie
„Nie kradnij. Nie pożądaj żadnej rzeczy bliźniego swego”- Czy szanuję cudze rzeczy? Własność wspólną w domu, na uczelni, na ulicy, w miejscach publicznych? Czy pamiętam, że własność narodu nie jest moją własnością osobistą i że przywłaszczanie jej jest grzechem? Czy wziąłem lub pożyczyłem coś od kogoś, i nie oddałem? Czy we wszystkim byłem uczciwy? Czy nie wyrządziłem komuś szkody?
- Czy nie mam nieuzasadnionych długów? Czy pamiętam, że Bóg daje nam rzeczy, byśmy się nimi dzielili z potrzebującymi? Czy nie posiadałem czegoś ze szkodą dla innych?
- VIII Przykazanie
„Nie mów fałszywego świadectwa przeciw bliźniemu twemu”.- Czy zawsze mówiłem prawdę?
- Czy potrafiłem przezwyciężyć strach, nieśmiałość, źle rozumianą uprzejmość?
- Czy unikałem przesady, jednostronności, nieścisłości?
- Czy unikałem gadulstwa?
- Co mówiłem o innych (obmowa, plotki, oszczerstwa)?
- Jak dotrzymuję obietnic?
- Czy ktoś nie ma żalu za moje słowa?
- Czy dotrzymywałem tajemnic?
- MODLITWA PRZED SPOWIEDZIĄ ŚWIĘTĄ
Panie Jezu
patrzysz na moje zmagania ze sobą samym,
na moje wzloty i upadki.
Jesteś w tym wszystkim, co moje życie wypełnia.
Widzisz moją słabość, lecz nie zrażasz się nią,
kiedy wpadam w zwątpienie, obojętność.
Podajesz mi dłoń, znasz mój grzech
i przebaczasz, wiesz o moich odejściach
a mimo to szukasz mnie, przywołujesz i kochasz.
Weź mnie jaki jestem
i prowadź swoimi ścieżkami.