Bierzmowanie dorosłych

2024-01-17 | autor: ks. Marek Ludwig

Tutaj znajdziesz propozycje przygotowania do przyjęcia sakramentu bierzmowania dla dorosłych i uzupełnienia katechezy szkolnej w naszej diecezji w bieżącym roku.

PRZYGOTOWANIE DO SAKRAMENTU BIERZMOWANIA I UZUPEŁNIENIE KATECHEZY SZKOLNEJ

Formularz zgłoszeniowy znajdziesz tutaj: https://forms.gle/ayVL9HervkENaof77

Gdzie?

Kaplica Dzieciątka Jezus przy plebanii parafii Trójcy Świętej w Bytomiu (ul. Kwietniewskiego 1, 41-902 Bytom; budynek z tyłu kościoła)

Kiedy będą odbywać się spotkania?

12.02.2024Miłość Bożaks. Tadeusz Górny
19.02.2024Grzechks. Robert Potempa
26.02.2024Zbawienieks. Michał Jendrzok
04.03.2024Wiara i nawrócenieks. Krzysztof Ruciński
11.03.2024Modlitwao. Witold Trawka SJ
18.03.2024Eucharystia ks. Tadeusz Górny
25.03.2024Kościół ks. Robert Potempa
08.04.2024Duch Świętyks. Krzysztof Ruciński
15.04.2024Liturgia sakramentu bierzmowaniaks. Michał Chmiel

Spotkania zaczynają się o 19.00 i kończą się ok. 20-20.30

Kiedy i gdzie otrzymam sakrament bierzmowania?

Sakramentu bierzmowania udzieli bp Andrzej Iwanecki w kościele Trójcy Świętej w Bytomiu w dniu 22 kwietnia 2024 podczas mszy świętej o godz. 18.00

Kto to może przyjąć bierzmowanie?

• osoba, która ukończyła 18. rok życia,
  • osoba wierząca, ochrzczona,
  • osoba praktykująca systematycznie wiarę (niedzielna Msza Święta, regularna spowiedź, Komunia Święta, codzienna modlitwa),
  • osoba żyjąca w zgodzie z zasadami moralności chrześcijańskiej (m.in. nie pozostaje w związku niesakramentalnym).

Jeżeli kandydat uczęszcza jeszcze do szkoły ponadpodstawowej, zobowiązany jest do przedstawienia zaświadczenia o udziale w katechezie szkolnej.

Brak spełnienia któregokolwiek z tych warunków skutkuje odłożeniem przyjęcia sakramentu do czasu spełnienia powyższych warunków.

Ile wynosi koszt przygotowania?

Koszt wynosi 150 zł. W razie trudności z płatnością, prosimy o kontakt.

Jakie zasady obowiązuję w ramach przygotowania?

Uczestnik przygotowania do bierzmowania lub katechezy uzupełniającej przyjmuje następujące obowiązki i zasady:

1. Świadectwo chrześcijańskiego życia. Kandydat jest osobą wierzącą i praktykującą.
  2. Systematyczny i zaangażowany udział w spotkaniach dla kandydatów. Kandydat zobowiązany jest uczestniczyć we wszystkich spotkaniach, nawet jeśli będzie to wymagało rozłożenia przygotowania na okres dwóch cykli.
  3. Udział w kosztach. Kandydat zobowiązany jest do uiszczenia opłaty w wysokości 150 zł w trakcie trwania kursu.
  4. Dobro duchowe kandydata jest najważniejszą zasadą w przygotowaniu.

Jak dokonać zgłoszenia?

1. W parafii, w której przyjąłeś(-aś) chrzest pobierz: świadectwo chrztu świętego – odpis zupełny.
  2. W parafii zamieszkania poproś o zgodę na przygotowanie i przyjęcie do sakramentu bierzmowania
  3. Wypełnij formularz: https://forms.gle/ayVL9HervkENaof77
  4. Na początku pierwszego spotkania wraz z prowadzącym sprawdź i uzupełnij pozostałe dane, złóż wymienione wcześniej dokumenty i ureguluj płatności.

Kolejna edycja planowana jest jesienią 2024 roku.

W razie jakichkolwiek pytań – proszę o kontakt.

ks. Michał Chmiel
micchm1994@gmail.com

SAKRAMENT BIERZMOWANIA W KATEDRZE GLIWICKIEJ

Gdzie?

Kościół katedralny św. Apostołów Piotra i Pawła w Gliwicach

Kiedy?

Sobota, 19 października 2024 r., 18.00

Jakich dokumentów potrzebuje?

Wymagane są: akt chrztu, zgoda na udzielenia sakramentu bierzmowania poza parafią zamieszkania (tzw. przekaz) wraz z adnotacją o odbytym przygotowaniu do przyjęcia sakramentu. Te dokumenty należy przynieść na mszę świętą, która odbędzie się w dniu 18 października 2024 o godz. 18.00. Po niej będzie mieć miejsce spotkanie organizacyjne

Przygotowanie do sakramentu bierzmowania kandydaci powinni odbyć we własnych parafiach!

Kto może przyjąć bierzmowanie?

Osoba dorosła (ukończone 18 rok życia), w wyjątkowych przypadkach młodsza, ale za zgodą i wyjaśnieniem ks. Proboszcza lub ks. Wikariusza