- Pięknie przesłanie zostawił nam w swojej biografii, testamencie śp. Papież Franciszek. Powiedział, że „człowiek, który zapomniał słowa ‘dziękuję’, zapomniał języka Boga”. Dzisiaj chciałbym, aby to słowo „dziękuję” wybrzmiało. Oczywiście największe dziękczynienie składamy zawsze Panu Bogu za to, że nas prowadzi, trzyma nas za rękę, że nas umacnia na drodze wiary i prowadzi do świętości. Ale również w czasie ziemskiego pielgrzymowania potrzebujemy pomocy, towarzyszenia i dobrych ludzi, którzy stają na naszej drodze, żeby nas motywować, popychać, czasami zwracać uwagę. Dzisiaj jest ten moment, żeby w szczególny sposób podziękować za waszą długoletnią pracę, troskę o Kościół, właśnie o wspólnotę Kościoła w naszej diecezji - powiedział bp Sławomir Oder.
Przyznał, że przychodząc do diecezji jako biskup pośród naturalnych obaw doświadczył ogromnego wsparcia ze strony prezbiterium - Dlatego z tego miejsca, z głębi serca chcę powiedzieć bardzo dziękuję za waszą obecność, za wasze wsparcie, za waszą modlitwę i za przykład posługi w Kościele, który dla mnie był i jest nadal bardzo inspirujący i podnoszący na duchu. Dziękuję, że mogłem się od was uczyć, jak być pasterzem, jak być wiernym sługą naszego Pana – dodał biskup gliwicki. Zwrócił się także z prośbą o modlitwę za niego samego, żeby nie ustawał w gorliwości i był zawsze wiernym sługą Chrystusa i Jego Ewangelii.
Pracował jako wikary w parafiach w Katowicach i Tarnowskich Górach, był administratorem parafii w Boruszowicach, a od 2001 roku jest proboszczem parafii św. Michała Archanioła w Bytomiu-Suchej Górze. Był kapelanem Aresztu Śledczego i Szpitala nr 1 w Tarnowskich Górach. W latach 1998-2001 był pracownikiem Kurii Diecezjalnej w Gliwicach, a od 1999 do 2003 roku adiunktem w Katedrze Teologii Moralnej Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Opolskiego. Był koordynatorem ds. formacji stałej duchowieństwa i grup duszpasterskich, sędzią Sądu Biskupiego Diecezji Opolskiej (1998-2007) i Sądu Biskupiego Diecezji Gliwickiej (2007-2018). Od 2022 roku jest diecezjalnym ojcem duchownym, od 2024 roku członkiem Zespołu ds. Formacji Stałej Duchowieństwa Diecezji Gliwickiej.
Pracował jako wikary w parafiach: św. Wawrzyńca i św. Antoniego w Rudzie Śląskiej-Wirku; św. Ap. Piotra i Pawła w Piekarach Śląskich-Kamieniu, Krzyża Świętego w Strzebiniu, Dobrego Pasterza w Istebnej, św. Jadwigi w Katowicach-Szopienicach i św. Józefa w Sadowie. A następnie w latach 1969-1975 był proboszczem parafii św. Marcina Biskupa i Wyznawcy w Cieszowie. Był też dyrektorem Domu Rekolekcyjnego w Wodzisławiu Śląskim-Kokoszycach (1975-1980) i proboszczem św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Jawornicy (1981-2005).
Pracował jako wikary w parafiach: Chrystusa Króla w Bytomiu-Stolarzowicach, św. Mikołaja w Kędzierzynie-Koźlu i Ducha Świętego w Kędzierzynie-Koźlu. Od 1989 roku pełni funkcję proboszcza parafii św. Teresy od Dzieciątka Jezus w Zabrzu-Mikulczycach. W latach 1997-2002 był członkiem Rady Kapłańskiej, a od 2019 do 2024 roku członkiem Diecezjalnej Komisji do spraw Liturgii i Muzyki Kościelnej.
Pracował jako wikary w parafiach: NSPJ w Katowicach-Murckach, Wniebowzięcia NMP w Bytomiu-Rojcy, św. Mikołaja w Bielsku-Białej, Chrystusa Króla w Lędzinach-Hołdunowie, św. Antoniego Padewskiego w Siemianowicach, MB Królowej Różańca Świętego w Łaziskach Górnych i św. Mikołaja w Lublińcu. W 1963 roku pełnił funkcję referenta Kurii Diecezjalnej ds. Katolickiej Akcji Miłosierdzia na terenie diecezji katowickiej i kierownika Diecezjalnej Poradni Życia Rodzinnego. W latach 1969-1980 był kuratusem stacji duszpasterskiej w Kokotku, a następnie w latach 1980-2005 proboszczem parafii MB Królowej w Kokotku. Od 1980 do 1982 roku był kapelanem w ośrodku odosobnienia dla internowanych, który znajdował się na terenie tej parafii. A w latach 1992-2010 był diecezjalnym referentem ds. duszpasterstwa turystycznego.
Pracował jako wikary w parafiach: św. Wawrzyńca w Zabrzu-Mikulczycach, Wniebowzięcia NMP w Raciborzu, św. Jerzego w Gliwicach-Łabędach, MB Nieustającej Pomocy w Opolu-Nowej Wsi Królewskiej i św. Bartłomieja w Łanach. Był administratorem a następnie w latach 1987-1989 proboszczem parafii NSPJ w Nieznaszynie. Od 1989 do 2021 roku był proboszczem parafii św. Jerzego w Gliwicach-Łabędch. Pełnił tam też funkcję asystenta parafialnego oddziału Akcji Katolickiej. Od 2024 roku jest członkiem Rady Kapłańskiej.
Pracował jako wikary w parafiach: MB Wspomożenie Wiernych w Kluczborku, Podwyższenia Krzyża Świętego w Opolu i św. Mikołaja w Świbiu. Od 1991 roku jest proboszczem parafii św. Mikołaja w Świbiu. Był diecezjalnym duszpasterzem Liturgicznej Służby Ołtarza (1996-1997), rejonowym wizytatorem nauki religii, członkiem Rady Kapłańskiej, a w latach 2015-2020 ojcem duchownym księży neoprezbiterów. Od 2024 roku jest członkiem Zespołu Proboszczów Konsultorów.
Pracował jako wikary w parafiach: Wniebowzięcia NMP w Racibórzu oraz NSPJ w Zabrzu-Rokitnicy. Najpierw był administratorem (1987-1991), a od 1991 roku jest proboszczem parafii św. Jana Chrzciciela w Gliwicach-Żernikach. W latach 1992-1995 pełnił funkcję diecezjalnego referenta ds. duszpasterstwa chorych i niepełnosprawnych.
Pracował jako wikary w parafiach: MB Wspomożenie Wiernych w Kluczborku, Wniebowzięcia NMP w Krapkowicach-Otmęcie, św. Józefa w Zabrzu oraz NSPJ w Raciborzu. Był najpierw administratorem, a następnie w latach 1987-2021 proboszczem parafii Krzyża Świętego w Zabrzu.
Pracował jako wikary w parafii św. Mikołaja w Krapkowicach. Po studiach na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim, w latach 1989-1997 był wykładowcą Wyższego Seminarium Duchownego w Opolu. Pełnił funkcje diecezjalnego koordynatora ruchu oazowego (1990-1998) i referenta rekolekcyjno-młodzieżowego (1990-1998). Od 1990 jest dyrektorem Ośrodka Edukacyjno-Formacyjnego Diecezji Gliwickiej - Zespołu Pałacowo-Parkowego w Pławniowicach. A od 2002 roku jest proboszczem parafii Niepokalanego Poczęcia NMP w Pławniowicach. Był członkiem Rady Kapłańskiej (1992-2002) i Międzydiecezjalnej Komisji ds. Liturgii, Duszpasterstwa Liturgicznego i Muzyki Kościelnej (1996-2020), od 2000 roku jest przewodniczącym Diecezjalnej Komisji ds. Budownictwa i Sztuki Sakralnej.
W diecezji gliwickiej tytuł kapelana Jego Świątobliwości posiadają także ks. Rudolf Badura, ks. Franciszek Balion, ks. Eugeniusz Bienek, ks. Jan Frysz, ks. Rafał Jakubina, ks. Herbert Jeziorski, ks. Stefan Jezusek, ks. Grzegorz Kadzioch, ks. Piotr Kansy, ks. Bogdan Kicinger, ks. Bernard Koj, ks. Henryk Oleś, ks. Piotr Puchała, ks. Grzegorz Skop i ks. Antoni Zając.
(MF/Gość Gliwicki, Diecezja Gliwicka)