Kościół ma być przestrzenią wiarygodnego świadectwa

2024-10-21 | autor: Mira Fiutak (Gość Gliwicki)

W Gliwicach odbyła się konferencja naukowa pn. "Święci Eucharystią".

Spotkanie w Centrum Edukacyjnym im. Jana Pawła II w Gliwicach było ostatnim epilogiem Kongresu Eucharystycznego odbywającego się w diecezji gliwickiej. W wygłoszonych referatach i dyskusji poruszane były różne aspekty świętości. Przedstawione zostały również sylwetki kandydatów na ołtarze z tej diecezji.

- Ta konferencja stawia sobie za cel przede wszystkim ukazanie w sposób naukowy aktualności postaci, które będziemy prezentować. A więc tego, czym ta osoba może dzisiejszego człowieka pociągać - poprzez swoją doskonałość chrześcijańską, doskonałe wypełnianie obowiązków stanu, realizowanie cnót chrześcijańskich. Czy potrafi go zachwycić do tego stopnia, że będzie chciał pójść za tą postacią, i tą drogą podążać do Boga - powiedział prowadzący pierwszą część konferencji ks. dr Piotr Grzegorzewicz.

Bp dr Sławomir Oder w swoim referacie mówił o świętości w kontekście Eucharystii i życia Kościoła. - Świętość jest wpisana w życie Kościoła jako jego przymiot wynikający z uczestnictwa w świętości samego Chrystusa. A uświęcenie członków Kościoła stanowi ostateczny cel jego istnienia. Uświęcenie to realizacja pełni, do której Bóg powołał człowieka, a która spełnia się w osiągnięciu szczęśliwości wiecznej i oglądaniu oblicza Bożego. Tak rozumiana świętość to rzeczywistość osadzona w wymiarze eschatologicznym. Ale świętość ma swój wymiar i to podstawowy wymiar, doczesny. Bo chociaż ostatecznym przeznaczeniem człowieka jest zjednoczenie z Bogiem w wieczności, to uświęcenie człowieka dokonuje się tu i teraz - podkreślił. - To właśnie w tym wymiarze doczesności Kościół kieruje swe oczy ku świętym, aby zatęsknić za niebieską ojczyzną. Znaleźć w nich inspirację do życia i wspomożenie w przeciwnościach. Święci w życiu Kościoła mają nas zawstydzać i budzić nadzieję - powiedział, nawiązując do słów Jana Pawła II, które wypowiedział podczas beatyfikacji bł. Karoliny Kózkówny.

- Święci w Kościele nigdy nie są rzeczywistością z przeszłości, nie są jedynie fotografią dzieła łaski Bożej przyjętej i odwzajemnionej przez człowieka. Ich obecność w życiu Kościoła jest także darem proroctwa w świecie. Są oni bowiem odpowiedzią ludzi wiary na niebezpieczeństwa i zagrożenia, jakie niesie ze sobą każda epoka dla realizacji Bożego planu zbawienia - powiedział bp Oder.

Następnie wskazał na współczesne zagrożenia , wśród których wymienił „praktyczny ateizm, pełzającą apostazję, afirmację »śmierci« Boga”, które mają swoje konsekwencje w zachodzących procesach społecznych. Wyrażają się w kontestacji dotychczasowej hierarchii wartości i deprecjonowaniu religii. A sprowadzenie wiary do przestrzeni czysto prywatnej, osłabienie poczucia grzechu osobistego i społecznego, moralny relatywizm powodują zagubienie duchowe, zwłaszcza ludzi młodych.

- Dlatego tak istotne jest, aby dzisiejszy Kościół był przestrzenią wiarygodnego świadectwa i nosicielem prawdziwych wartości, które mają być poświadczone życiem jego członków, każdego z nas - podkreślił  bp Oder. - Misją Kościoła było, jest i będzie głoszenie Chrystusa, jedynego zbawiciela i odkupiciela człowieka. Kościół, aby był wiarygodny w swojej misji, musi prawdę tę głosić własnym życiem, przez świętość swoich członków - zaznaczył.

Następnie szczegółowo omówione zostały poszczególne fazy i procedury w ramach prowadzonego procesu beatyfikacyjnego. O tym, jak to wygląda na etapie diecezjalnym, mówił ks. dr Andrzej Scąber, który jest referentem ds. kanonizacyjnych w archidiecezji krakowskiej.

Na wstępie zaznaczył, że zanim dojdzie do uroczystości beatyfikacyjnej muszą zaistnieć trzy fakty. – To trzy głosy. Pierwszy określony jako vox populi to opinia świętości, głos ludu, który jest warunkiem sine qua non rozpoczęcia każdego procesu. Drugi to vox Ecclesiae, czyli głos Kościoła, który składa się z etapu diecezjalnego i rzymskiego. Kościół wypowiada się, czy rzeczywiście ten człowiek żył ponadprzeciętnie, heroicznie. A trzeci to vox Dei, głos samego Boga. W przypadku wyznawców Kościół zawsze prosi Pana Boga, aby ten głos ludu i głos Kościoła został potwierdzony przez Niego poprzez cud. I dopiero wtedy, kiedy te trzy głosy wybrzmią wspólnie, dochodzi do beatyfikacji - wyjaśniał. Jedynie w przypadku męczenników za wiarę, w procesie beatyfikacyjnym ten trzeci warunek nie jest konieczny, natomiast już w ich procesie kanonizacyjnym wymagany jest cud.

Następną, czyli fazę rzymską prac związanych z prowadzonym procesem beatyfikacyjnym przybliżył o. dr. hab. prof. Szczepan Praśkiewicz, relator w Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych w Rzymie. W drugiej części konferencji przedstawione zostały sylwetki kandydatów na ołtarze z diecezji gliwickiej.

W holu Centrum Edukacyjnego im. Jana Pawła II uczestnicy spotkania mogli obejrzeć dwie wystawy. Jedna jest poświęcona postaci kleryka Alfonsa Mańki, oblata, którego proces beatyfikacyjny właśnie się toczy. Druga jest przypomnieniem Kongresu Eucharystycznego - na fotografiach, których autorami są Bożena Kaczmarczyk-Gwóźdź i Grzegorz Gwóźdź.