W parafii w. Jacka w Sośnicy po raz drugi zorganizowany został Światowy Dzień Małżeństwa. Uczestniczyły w nim pary z całej diecezji, a także spoza niej. W tym roku patronami spotkania byli święci małżonkowie Zelia i Ludwik Martin.
Uczestnicy wzięli udział w warsztatach komunikacji małżeńskiej z grą „Przekonaj mnie”, które poprowadzili Katarzyna i Michał Jurkiewiczowie, diecezjalni doradcy życia rodzinnego. Gra wykorzystywana w zajęciach jest ich autorską propozycją pomagającą w pogłębieniu relacji między mężem i żoną oraz poprawieniu komunikacji między nimi.
- Takie spotkanie z małżeństwami jest dla mnie zawsze wielką radością - mówiła Katarzyna Jurkiewicz na początku spotkania, która jest żoną od 28 lat. - Wszyscy wiemy z własnego doświadczenia, że nie zawsze jest kolorowo, natomiast piękno i łaska sakramentu małżeństwa polega na tym, że z pomocą Bożą jesteśmy w stanie czerpać z tej Miłości, która jest prawdziwą miłością, by dzięki temu w perspektywie dni, miesięcy czy lat stwierdzić, że jesteśmy szczęśliwi. Dlatego też w duszpasterstwie rodzin zajmujemy się prowadzeniem warsztatów, które mają być pomocne w uprzedzaniu różnych trudnych sytuacji, które się zdarzają w małżeństwie - podkreśliła.
Pracując razem z mężem w Diecezjalnej Poradni Życia Rodzinnego, często spotykają się z parami, które trafiają do nich z różnego rodzaju trudnościami.
- Mamy przekonanie, że trzeba wkładać coraz większy wysiłek w to, żeby zaopiekować się małżeństwami, nie tylko wtedy, kiedy są już w kryzysie, ale też tymi, które są jeszcze na etapie, kiedy można takim kryzysom zapobiec. Kierujemy więc zaproszenie do par, które chcą czegoś więcej i które są świadome, że o małżeństwo sakramentalne trzeba dbać, że ono nie będzie działało siłą rozpędu. Ta pielęgnacja małżeństwa i miłości naprawdę daje efekty. I widzimy, że coraz więcej jest takich świadomych małżonków, którzy o to dbają. Jakość tych małżeństw jest zupełnie inna. A to z kolei ma jeszcze przełożenie na następne pokolenia, bo przecież ważne jest to, co dzieci wynoszą z domu rodzinnego, z czym wchodzą w dorosłe życie - wyjaśnia Michał Jurkiewicz
Podkreślają, że wychowanie dzieci nie jest dzisiaj łatwe, jest konkurowaniem np. z atrakcyjnymi treściami, które podsuwa internet. A pojawiające się trudności w rodzinach, podobnie jak w małżeństwie, często mają swoje źródło w braku lub niewłaściwej komunikacji.
Po warsztatach wszyscy uczestnicy spotkania przeszli do kościoła. Podczas Mszy św., której przewodniczył ks. prof. Jan Kochel, pary odnowiły swoje przyrzeczenia małżeńskie, a na zakończenie otrzymały błogosławieństwo relikwiami św. Zelii i Ludwika Martin. W Eucharystii uczestniczyli też przedstawiciele różnych wspólnot i ruchów, którym szczególnie bliskie są sprawy małżeństwa i rodziny.
Spotkanie zakończyło się koncertem pt. „Pieśń nad Pieśniami” w wykonaniu zespołu Trio. Światowy Dzień Małżeństwa przygotowali doradcy życia rodzinnego z diecezji gliwickiej.s