Od tzw. statio, czyli modlitwy w najstarszym gliwickim kościele Wszystkich Świętych rozpoczęła się dzisiaj diecezjalna uroczystość otwarcia Roku Jubileuszowego 2025. Przeżywanego w całym Kościele pod hasłem „Pielgrzymi nadziei”.
Dokładnie w południe wyruszyła procesja ulicami starówki w kierunku katedry. Za krzyżem jubileuszowym i relikwiami Krzyża Świętego wierni, razem z biskupami, księżmi i przedstawicielami różnych stanów i grup, przeszli ulicami starówki do katedry. Modląc się w tej drodze Litanią do Wszystkich Świętych. Po dotarciu na miejsce, przy biciu katedralnych dzwonów, biskup gliwicki w drzwiach świątyni trzykrotnie powtórzył „Oto drzewo Krzyża, na którym zawisło zbawienie świata”. Następnie krzyż jubileuszowy ustawiony został w prezbiterium.
Mszy św. na rozpoczęcie Roku Jubileuszowego sprawowanej w intencji diecezji i diecezjan przewodniczył bp Sławomir Oder, a współkoncelebrowali m.in. biskupi Andrzej Iwanecki i Jan Kopiec.
- Zaproszeni przez papieża Franciszka, stajemy dzisiaj na progu nowego Roku Jubileuszowego, którego tematem przewodnim jest nadzieja. Rozpoczynając tę Eucharystię, przeszliśmy w symbolicznej pielgrzymce z kościoła Wszystkich Świętych do naszej katedry, dając początek jubileuszowemu szlakowi, na którym każdy nasz krok ma stać się znakiem nadziei, a my na tym szlaku mamy być pielgrzymami nadziei - powiedział biskup gliwicki.
Nawiązał do fragmentu Ewangelii opisującego odnalezienie przez Maryję i Józefa 12-letniego Jezusa w świątyni, zauważył, że w nadchodzącym czasie Kościół zaprasza wiernych do „drogi osobistego poszukiwania Jezusa i do pójścia za Nim”.
- Musimy być czujni wobec pokus zwątpienia, zwłaszcza w obliczu cierpienia i bólu, które dotykają tak wielu ludzi wokół nas i pozostają dla nas niezrozumiałe, jakby były znakiem zagubienia się Boga. Jako chrześcijanie, jesteśmy wezwani do niesienia nadziei tam, gdzie jej brakuje - powiedział bp Oder.
Zaznaczył, że początkiem każdej drogi naznaczonej chrześcijańską nadzieją jest krzyż Chrystusa. - Dlatego nasze pielgrzymowanie w nadziei musimy rozpocząć od podniesienia oczu ku krzyżowi i od afirmacji prawa jego obecności w przestrzeni publicznej, jako znaku przywołującego podstawowe wartości, na których można wznieść gmach społeczności ludzkiej cieszącej się darem pokoju i nadziei - podkreślił.
Zachęcał do postawy odpowiedzialności w życiu społecznym. - Wkraczając w rok jubileuszowy, przyjmijmy zaproszenie papieża Franciszka, abyśmy wszyscy, jako wspólnota, byli zawsze gotowi bronić praw najsłabszych. Bądźmy wrażliwi na przejawy łamania praworządności i nie przechodźmy obojętnie wobec łamania zasad współżycia społecznego i nadużycia władzy. Przestrzeganie prawa i norm demokracji stanowi w życiu społecznym fundament nadziei na budowanie domu naszej Ojczyzny, opartego o poszukiwanie dobra wspólnego i troskę o wszystkich jego mieszkańców. Dokonywane przez nas wybory i sposób w jaki kształtujemy nasze relacje międzyludzkie, także w sferze społecznej i publicznej, są miejscem oczekującym na chrześcijańskie przesłanie nadziei - zaznaczył biskup.
Zaapelował też o dostrzeganie trudnej sytuacji osób potrzebujących. Wspomniał tu o roli powołanego w diecezji jałmużnika biskupa gliwickiego. - Nieśmy przesłanie zbawienia do więzień, szpitali, domów pomocy społecznej, osobom starszym i samotnym. Niech nasze rodziny będą miejscem nadziei, zmieniajmy postawą naszego życia miejsca naszej pracy, naszej nauki w znaki nadziei. Jak przypomina nam Franciszek: „dzieła miłosierdzia są również dziełami nadziei” - zachęcał bp Oder.
Na ten szczególny czas biskup gliwicki wyznaczył w diecezji dziesięć kościołów jubileuszowych. Dodatkowo podczas lipcowego Festiwalu Życia będzie nim kaplica w Oblackim Centrum Młodzieży NINIWA w Kokotku.
Na cały rok przygotowany został program świętowania przez różne grupy i środowiska w formie diecezjalnych jubileuszowych spotkań. Pierwsze z nich odbędzie się już 12 stycznia i będzie to jubileusz środowisk twórczych, artystów i ludzi mediów. Ponadto przygotowane zostały różne jubileuszowe wyzwania i konkursy, a także propozycje tras pielgrzymowania z różnymi powiązanymi ze sobą tematycznie miejscami.
fot. Grzegorz Gwóźdź