Liturgia z obrzędem posypania głów popiołem rozpoczęła 40-dniowy czas Wielkiego Postu. Przy ołtarzu razem z księżmi i wiernymi zebranymi w katedrze modlili się obaj biskupi - Sławomir Oder i Andrzej Iwanecki.
W kazaniu biskup gliwicki przypomniał, że podejmowane w tym czasie nawrócenie prowadzi ku krzyżowi Chrystusa, który jest bramą życia wiecznego. A ta „tajemnica przejścia ze śmierci do życia nieustannie aktualizuje się i urzeczywistnia w Najświętszej Eucharystii”.
- Nawrócenie, do którego Bóg nas wzywa, jest nawróceniem eucharystycznym. To nie jest efemeryczne uczucie, to nie jest pobożne pragnienie. Droga naszego nawrócenia to konkretna postawa życiowa i konkretne wybory - podkreślił bp Oder.
Dodał, że to nawrócenie jest przyjęciem „eucharystycznej formy życia”. A narzędziami, które je weryfikują są post, modlitwa i jałmużna.
Przypomniał też, że wielkopostna droga, która właśnie jest podejmowana, ma podprowadzić do Kongresu Eucharystycznego, który rozpocznie się w diecezji w Niedzielę Palmową.
- Jestem głęboko przekonany, że przez ten kongres Bóg udzieli naszej wspólnocie wielu darów, pragnie uczynić nam dar z siebie samego. Pozwólmy, aby to On, mocą swojej miłości, dokonał przemiany naszego serca i umysłu - powiedział.
Zachęcał do odpowiedzi na to pragnienie Boga pragnieniem swojego serca.
- Ten czas, kiedy Bóg nas zaprasza, byśmy poszli z Nim i za Nim na pustynię jest czasem, kiedy będziemy pragnąć. Pragnijmy Boga. Oto teraz czas właściwy dla podjęcia drogi nawrócenia. Zechciejmy ten trud podjąć. Odkrywajmy ciągle na nowo w Eucharystii pełne miłości i pragnienia spotkania z nami oblicze Boga, naszego Ojca. Niech każda Eucharystia stanie się okazją do powrotu na drogę zbawienia. Przyjmijmy czas, w którym żyjemy oraz ludzi, których spotykamy, doświadczenia, których doznajemy, jako „czas upragniony”, „dzień zbawienia”, miejsce spotkania z Bogiem - powiedział bp Sławomir Oder.