WIELKA NADZIEJA – codzienne medytacje Ewangelii na czas wielkanocny

2025-04-20 | autor: Diecezja Gliwicka

W okresie wielkanocnym, przez 50 dni radości, zapraszamy do wyjątkowej serii codziennych medytacji Ewangelii zatytułowanej „WIELKA NADZIEJA”. To codzienne spotkania ze Zmartwychwstałym Jezusem w Jego Słowie – prowadzona przez osoby z różnych parafii, wspólnot, zgromadzeń i środowisk naszej diecezji.

Każda z tych osób dzieli się tym, jak Ewangelia danego dnia dotyka jej serca i życia. To nie tylko rozważania, ale prawdziwe świadectwa wiary i nadziei, które mogą stać się inspiracją i duchowym towarzyszeniem na każdy dzień.

Medytacje publikowane są codziennie na kanale YouTube Diecezji Gliwickiej - kliknij tutaj.

 

  1. Niedzielę Zmartwychwstania otwiera s. M. Zofia Przybył, CSSE, Siostra Elżbietanka, katechetka i rekolekcjonistka z Bytomia. W swojej medytacji nad Ewangelią (J 20, 1–9) przypomina: „Jezus chce nam na nowo przypomnieć, że naprawdę żyje – i że warto wracać do tych, którzy Go kochają.” 
  2. W poniedziałek WIelkanocny spotykamy się z Dawidem Jurczyńskim, który pomaga nam w refleksji nad tym, jak Zmartwychwstały pojawia się niespodziewanie – w drodze, w lęku, w codzienności. Dawid zatrzymuje się nad postawą kobiet, które mimo strachu idą i głoszą. Mówi też o tym, że nasze doświadczenie wiary może zostać zakrzyczane przez świat, ale to spotkanie z Jezusem czyni z nas świadków.
  3. Wtorek Wielkanocy to spotkanie z Julią Wieczorek, nauczycielką chemii i świecką konsekrowaną wspólnoty Emmanuel. Mówi ona o Marii Magdalenie, która mimo łez nie zamyka się w rozpaczy, lecz działa — pochyla się do grobu i szuka Jezusa. To obraz nadziei: że nawet w cierpieniu można szukać i spotkać Zmartwychwstałego.
  4. Środa Wielkanocna to rozważanie z dr Magdaleną Jóźwik, doktor teologii, wykładowczyni i towarzysz duchowy wieku wspólnot, która łączy akademicką rzetelność z praktycznym wprowadzaniem Ewangelii w codzienne życie. Magda prowadzi nas dziś śladami uczniów idących do Emaus – tych, którzy zwątpili, a jednak spotkali Jezusa i odkryli, że On nigdy nie rezygnuje z człowieka.
  5. W czwartek Oktawy Zmartwychwstania jesteśmy razem z prof. Adamem Regiewiczem w wieczerniku przy pierwszym spotkaniu Jezusa z uczniami. Adam prowadzi nas przez scenę, w której Zmartwychwstały zaprasza uczniów, aby Go dotknęli. Opowiada, dlaczego właśnie dotyk stał się dla niego kluczem do spotkania z żywym Chrystusem: od refleksji nad zmysłami u Arystotelesa, przez świadectwo ran Kościoła, aż po osobistą historię dotykania Boga w codzienności.

 

Czytaj więcej o serii w artykule Gościa Niedzielnego - kliknij tutaj.


Niech ten czas będzie dla nas wszystkich drogą pogłębienia wiary i spotkania ze Zmartwychwstałym.

Powrót