Ich autorka, s. Nedyalka Sroka, od najmłodszych lat odkrywała talent plastyczny. Ukończyła studia licencjackie z zakresu sztuk pięknych, specjalizując się w rysunku i rzeźbie, ale zdobyła również umiejętności z zakresu malarstwa i litografii. Sztukę traktuje jako dar od Stwórcy, który pragnie oddawać na Jego chwałę, widząc w swojej twórczości narzędzie prowadzące innych do Boga. Obecnie w swojej wspólnocie Służebnic Przebitych Serc Jezusa i Maryi, które zaprosił do pracy w diecezji gliwickiej bp Sławomir Oder, tworzy projekty artystyczne, m.in. obrazy świętych, Matki Bożej, portrety i grafiki do social mediów, a także zajmuje się renowacją figur i realizacją innych zadań związanych ze sztuką. Jest zaangażowana również w ilustrowanie książek dla sklepu internetowego wspólnoty „Triumf Miłości”.
Tegoroczne diecezjalne obrazki kolędowe łączą trzy tematy: motyw pielgrzymki, wynikający z hasła roku jubileuszowego, przesłanie nadziei, które on ze sobą niesie oraz rolę wspólnoty Kościoła diecezjalnego w głoszeniu Ewangelii.
– Jedną z najtrudniejszych rzeczy przy tworzeniu obrazków było to, aby po wielu rozmowach i sesjach dzielenia się pomysłami w naszym zespole medialnym upewnić się, że wszystko jest jasne i czytelne. Wierni nie brali udziału w procesie tworzenia, więc musiałam zadbać, aby obraz był zrozumiały, żeby odbiorca nie odrzucił go z powodu elementów, których nie rozumie. Mam nadzieję, że poprzez kolory, piękno i inspirację Ducha Świętego nasi diecezjalnie będą zainteresowani nie tylko tymi obrazami, ale także, poznając ukryte w nim idee, otworzą się na łaskę, która płynie ze świętowania Roku Jubileuszowego 2025 – mówi o procesie projektowania s. Nedyalka.
Oprócz wersji dla dzieci przygotowano dwa obrazki dla dorosłych. Jeden z nich nosi nazwę „Pielgrzymka”.
– To był w zasadzie pierwszy szkic, który stworzyłam. Był to najjaśniejszy obraz, jaki przyszedł mi do głowy po wskazaniu trzech różnych aspektów, które próbowaliśmy uwzględnić. Chciałam, aby przedstawienie Świętej Rodziny nawiązywało do logo roku jubileuszowego. Jeśli spojrzymy na to logo, widzimy ludzi mających szaty w różnych kolorach, a krzyż Chrystusa jest na przedzie. W pewien sposób zostało to przedstawione na moim obrazku przez postacie św. Józefa, Maryi i Jezusa, za którymi podążają przedstawiciele różnych grup i statusów społecznych. Chcieliśmy uwzględnić naszą diecezję, więc ich droga prowadzi do gliwickiej katedry Świętych Apostołów Piotra i Pawła. Ważne dla mnie było też to, abyśmy widzieli ich plecy, by mieć wrażenie, że także i my podążamy razem z nimi w kierunku wspólnego celu, którym w tym przypadku jest katedra – wyjaśnia s. Nedyalka.
Drugi obrazek kolędowy przedstawia Jezusa przychodzącego do nas przez drzwi katedry. Łaska zawsze ma swoje źródło w Kościele, a sakramenty otrzymujemy właśnie w kościołach. – Możemy powiedzieć, że te obrazki tworzą pewną serię. Na tym drugim odniesieniem do roku jubileuszowego są samo logo oraz drzwi – święte drzwi katedry. Dlatego na obrazku widzimy małego Jezusa wychodzącego do nas przez drzwi, tak jak my będziemy przechodzić przez drzwi katedry, by zyskać odpust zupełny w tym kościele jubileuszowym. Jezus przychodzi do nas prowadzony przez ręce Maryi – widzimy ją w tle jako Matkę Kościoła, która zawsze przynosi nam Chrystusa. Mamy również obramowanie drzwi katedralnych oraz dwa anioły po bokach, które są odzwierciedleniem witraża znajdującego się nad nimi. Chcieliśmy też podkreślić motyw światła, blask nadziei, który promieniuje z wnętrza Kościoła – mówi autorka.
Każdy obrazek na swoim rewersie ma modlitwę, która z jednej strony jest motywowana obrazem z przodu, ale również inspirowana tekstami modlitewnymi, które przygotowała Stolica Apostolska na liturgię rozpoczęcia roku jubileuszowego. Dodatkowo na każdym z nich znajduje się kod QR prowadzący do strony diecezja.gliwice.pl/j25, na której wyjaśnione są zasady konkursu kolędowego i całorocznego wyzwania jubileuszowego. Można tam znaleźć także kalendarium wydarzeń jubileuszowych.
Wszyscy wierni zachęceni są, by – podobnie jak s. Nedyalka – poczuć się artystami i ozdobić swoje drzwi mieszkań lub domów motywami roku jubileuszowego, a później zrobić przed nimi rodzinne selfie i wysłać na podany adres e-mail. Do wygrania są gry planszowe i diecezjalne gadżety. Większym zaproszeniem-zadaniem jest jubileuszowe wyzwanie, które polega na odwiedzeniu (indywidualnie, rodzinnie lub w gronie przyjaciół) katedry, przynajmniej dwóch kościołów jubileuszowych oraz jednego miejsca Adoracji Najświętszego Sakramentu w naszej diecezji. W każdym z tych miejsc w gablotach ogłoszeń umieszczone będą specjalne naklejki z kodami QR, które wyświetlają pytanie konkursowe oraz zapisują naszą obecność w tym miejscu. Wyzwanie potrwa do września, a nagrodą jest losowanie udziału w jednodniowej pielgrzymce do miejsca nadziei, w której wezmą udział także nasi biskupi.
Obrazki kolędowe i jubileuszowe wyzwania to w zamiarze pomysłodawców okazja, by na nowo doświadczyć bliskości Boga w naszej codzienności. Zachęcamy do udziału w pielgrzymkach do kościołów jubileuszowych czy odwiedzin miejsc adoracji. To konkretne kroki, które prowadzą nas ku osobistej przemianie i odkrywaniu obecności Boga w naszej codzienności.