Bp Oder: Krzyż zachęca, abyśmy patrzyli wyżej, nie zadowalali się przeciętnością

2024-09-15 | autor: Mira Fiutak (Gość Gliwicki)
fot. Marek Tomasiak

Ministranci z całej diecezji pielgrzymowali do sanktuarium Matki Bożej Pokornej w Rudach.

W sobotnie przedpołudnie do rudzkiego sanktuarium zjechali się ministranci razem ze swoimi duszpasterzami z różnych parafii diecezji gliwickiej. Bp Sławomir Oder przewodniczył Mszy św. w bazylice, podczas której ustanowieni zostali nowi ceremoniarze, po zakończonym kursie przygotowującym ich do tej posługi przy ołtarzu.

Biskup gliwicki zwracając się do ministrantów powiedział, że Jezus jest ich Panem, mistrzem, nauczycielem, przewodnikiem, ale też bratem i przyjacielem, a to oznacza bliskość i serdeczność relacji. Zachęcał, żeby w ramach, które określa liturgia, dążyć do głębokiego spotkania z Jezusem, które dotyka serca i kształtuje życie.

Ministranci spotkali się w Rudach w święto Podwyższenia Krzyża Świętego. - Dzisiaj bardzo często jesteśmy zachęcani do tego, żeby żyć płasko. A Chrystus chce, żeby nasze życie było wejściem na wyżynę. Spoglądając na krzyż Chrystusa jesteśmy zaproszeni do tego, aby podnieść nasze oczy ku wyżynom. To znaczy widzieć horyzont, do którego dążymy, zmierzyć się z wyzwaniem. To znaczy zapalić w sercu entuzjazm, pragnienie przeżycia przygody. Krzyż zachęca, abyśmy patrzyli dalej i wyżej, abyśmy mieli marzenia i starali się je realizować. Abyśmy nie zadowalali się bylejakością, przeciętnością, o czym często mówił św. Jan Paweł II do młodych ludzi - przypomniał.

Bp Oder zaznaczył, że „najpiękniejszym przejawem wielkości chrześcijanina jest świętość”. Dodając, że nie jest ona rzeczywistością abstrakcyjną, ale taką, która ogarnia całe życie i realizowana jest każdego dnia przez konkretne wybory, działania. Wyraża się we wrażliwości na tych, którzy są obok. Zachęcał ministrantów, żeby zastanowili się  tego dnia i w tym miejscu nad swoimi planami i pragnieniami.

- Macie ten przywilej, łaskę, szczególne wybranie od Boga, że jesteście tak blisko tej tajemnicy, która jest sprawowana na ołtarzu Chrystusowym. Chciałbym, abyście mieli świadomość tego wybrania. Proszę was, nie podchodźcie nigdy do ołtarza bez skupienia, rozproszeni. Tam dzieje się to, co najświętsze - powiedział bp Oder. - Ludzie wiedzą kim jesteście, tak samo jak wiedzą, kim jest kapłan. To zobowiązuje. Ta bliskość i przyjaźń z Chrystusem zobowiązuje. Bądźcie dumni z tej przyjaźni i żyjcie prawdą, którą przeżywacie przy ołtarzu, aby nikt nie doznał zgorszenia. Aby ludzie widząc was, zbliżali się do Chrystusa i w was znaleźli tych, którzy mogą im w tym pomóc - zachęcał ministrantów.

Hasło tegorocznej pielgrzymki Służby Liturgicznej Diecezji Gliwickiej brzmiało „Ja jestem z wami” i nawiązywało do odbywającego się w ostatnich miesiącach Kongresu Eucharystycznego.