Bp Oder: Synod pokazuje niezwykłą witalność Kościoła

2024-09-26 | autor: Diecezja Gliwicka
fot. Biuro Prasowe KEP

Jest to rzeczywistość, która napełnia mnie spokojem ducha i nadzieją” – przyznał bp Oder – dlatego, że „Synod pokazuje niezwykłą witalność Kościoła”. Dodał, że sam fakt istnienia Synodu i forma jego przeprowadzania zaproponowana przez papieża Franciszka oraz odpowiedź, jaką znalazło zaproszenie Ojca Świętego w Kościołach lokalnych na wszystkich kontynentach, „jest rzeczywistością, która mówi o tym, jak wiele jest ludzi zakochanych w Kościele, jak wiele jest ludzi przeżywających Kościół jako swój dom i jako swoje miejsce, oraz jako miejsce realizacji własnego powołania, budowania relacji”.

Hierarcha zauważył, że wielu stawia krzyżyk na tej rzeczywistości, jaką jest Kościół, „a Synod pokazuje, jak ta rzeczywistość jest bogata, żywa, fascynująca i prowokująca do nowego myślenia”.

Bp Oder podkreślił, że wizja, która wyłania się z tego Synodu, to „rzeczywistość, w której jesteśmy ustawieni jedni do drugich, wierni do pasterzy, patrząc sobie w twarz, ale ten proces musi przybrać inny kierunek: patrząc sobie w twarz, słuchając się, musimy w pewnym momencie zwrócić się w jedną stronę, tam, gdzie wspólnie idziemy”. „A tym kierunkiem jest nic innego, jak nasze zbawienie” – podkreślił.

Bp Jacek Grzybowski, biskup pomocniczy warszawsko-praski i delegat Konferencji Episkopatu Polski na Synod, odpowiedzialny za Synod o synodalności w swojej diecezji, przyznał, że w jego diecezji znalazł się ogromny odzew grup, wspólnot, osób indywidualnych, zespołów synodalnych, które zaangażowały się w prace synodalne.

Hierarcha zaznaczył, iż istotne jest dla niego to, że jest przedstawicielem na Synod Kościoła w Polsce, „Kościoła, który rozmawia i który dostrzega konkretne problemy w swoim środowisku”.

Bp Grzybowski przypomniał, że powstało sześć raportów ze wszystkich kontynentów oraz z Bliskiego Wschodu. „W Kościele trzeba umieć spojrzeć od strony szerszej, globalnej. Trzeba zobaczyć to, co jest specyfiką Kościołów lokalnych, co jest ich cierpieniem, co jest ich zranieniem, co jest ich trudnością, jak i zobaczyć to, co nas wszystkich łączy, co jest próbą zrozumienia, że Kościół jest uniwersalny, powszechny, katolicki, we wszystkich wspólnotach, kontynentach, diecezjach i parafiach” – ocenił.

Prof. Aleksander Bańka, świecki przedstawiciel Europy na Synod, zauważył, że przechodzimy przez pewien proces, który ma swoje etapy. „Obecnie dopinamy etap końcowy, który składa się z dwóch ostatnich sesji rzymskich” – stwierdził.

„Do istoty Synodu należy kwestia synodalności, czyli pewnego sposobu bycia Kościołem i budowania relacji, fundamentalnego do tego, by Kościół mógł się adekwatnie odnaleźć we współczesnych czasach” – podkreślił prof. Bańka – oraz „by bardziej adekwatnie odpowiadać na wyzwania czasów współczesnych”.

Prof. Bańka zwrócił uwagę, że dokument Instrumentum laboris (IL) na drugą sesję synodalną w Rzymie jest „znacznie bardziej precyzyjny i znacznie bardziej ukonkretniony na tej kwestii, która wypływa jako dominująca z całego tego procesu synodalnego, czyli jak być bardziej Kościołem w misji”. Przyznał, że misyjność jest w nim bardziej rozumiana jako reewengelizacja osób już ochrzczonych niż jako misje ad gentes.

Dodał, że IL odsyła do trzech głównych obszarów, którymi będzie się zajmować październikowe zgromadzenie synodalne w Rzymie: misyjność i jej powiązanie z synodalnością, czyli jak budować relacje i jak wspólnie rozeznawać; jakie ścieżki ku temu prowadzą, czyli jakie narzędzia należy wdrożyć w realia życia Kościoła, aby misyjność była efektywna; oraz kontekst kulturowy, z którego wyrastamy.

Na delegatów Konferencji Episkopatu Polski na październikowe zgromadzenie Synodu w Rzymie zostali powołani: abp Józef Górzyński, metropolita warmiński, bp Sławomir Oder, biskup gliwicki, oraz bp Jacek Grzybowski, biskup pomocniczy diecezji warszawsko-praskiej.

Ponadto z nominacji papieskiej w obradach weźmie udział kard. Grzegorz Ryś, metropolita łódzki. Natomiast prof. Aleksander Bańka będzie jednym ze świeckich przedstawicieli Europy. Jako prefekt Dykasterii ds. Miłosierdzia w Synodzie będzie uczestniczył także kard. Konrad Krajewski.

Druga sesja XVI Zwyczajnego Zgromadzenia Ogólnego Synodu Biskupów „Ku Kościołowi synodalnemu: komunia, uczestnictwo, misja” odbędzie się w dniach od 2 do 27 października w Rzymie. Poprzedzą ją dwudniowe rekolekcje, które odbędą się w Watykanie.

 

___________

16 września br. Stolica Apostolska ogłosiła listę uczestników drugiego zgromadzenia Synodu o synodalności, które odbędzie się w dniach od 2 do 27 października 2024 roku w Rzymie.

Wśród uczestników Synodu znajduje się też polski biskup misyjny Dariusz Kałuża MSF jako przedstawiciel Episkopatu Papui Nowej Gwinei i Wysp Salomona. Z Polski pochodzi również bp Radosław Zmitrowicz OMI, biskup pomocniczy kamieniecki w Ukrainie, który będzie uczestniczył w obradach z nominacji papieskiej. Dodatkowo na reprezentantkę świeckich Ameryki Północnej wybrano pochodzącą z Polski Julię Osękę.

Ponadto, bez prawa głosu, w Synodzie weźmie udział ks. Tomasz Trafny jako członek Sekretariatu Generalnego Synodu.

9 lipca br. Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej opublikowało dokument roboczy „Instrumentum laboris” na drugą sesję XVI Zwyczajnego Zgromadzenia Ogólnego Synodu Biskupów. Będzie ono podstawą prac podczas październikowego zgromadzenia Synodu w Rzymie.

(BP KEP)


Powrót