Chronią życie i modlą się za nie

2024-04-14 | autor: Mira Fiutak (Gość Gliwicki)
Kilkanaście osób złożyło przyrzeczenia Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego. / KS. MICHAŁ ZURZYCKI

Dzień Świętości Życia - modlitwa w kościele w Bytomiu-Bobrku, gdzie znajdują się relikwie św. Joanny Beretty Molli.

Diecezjalne obchody Dnia Świętości Życia odbyły się 8 kwietnia w parafii Świętej Rodziny w Bytomiu Bobrku. Podczas Mszy św., której przewodniczył proboszcz tej parafii ks. Dariusz Pietraś, kilkanaście osób złożyło przyrzeczenia Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego.

Następnie miało miejsce nabożeństwo za wstawiennictwem św. Joanny Beretty Molli i błogosławieństwo matek spodziewających się dziecka. Relikwie tej patronki lekarzy, małżeństw, rodzin, dzieci poczętych i matek w stanie błogosławionym znajdują się w tej parafii. W trzeci poniedziałek miesiąca w kościele Świętej Rodziny w Bobrku po Mszy św. wieczornej odbywa się nabożeństwo do św. Joanny Beretty Molli.

Urodziła się w 1922 roku we Włoszech. Była lekarką pediatrą. W 1955 roku poślubiła Pietra Mollę, mieli czworo dzieci. Kiedy była w ciąży z piątym dzieckiem, zdiagnozowano u niej nowotwór. Mimo ryzyka dla życia, postanowiła je urodzić. Zmarła 28 kwietnia 1962 roku, kilka dni po narodzinach córki.

Jej heroiczną postawę w obliczu choroby i ofiarność dla życia uznano za wyjątkowe. Została beatyfikowana w 1994 roku przez Jana Pawła II, a kanonizowana 16 maja 2004 roku przez Benedykta XVI.