Medale Servire Populo Diecezji Gliwickiej nagrodzonym osobom wręczył dzisiaj bp Sławomir Oder podczas pierwszych nieszporów z uroczystości Świętych Apostołów Piotra i Pawła, które odbyły się w kościele św. Alberta Wielkiego w Gliwicach. Dziesięcioro wyróżnionych reprezentuje różne obszary działalności i zaangażowania na rzecz diecezji.
Medal przyznawany jest osobom świeckim i konsekrowanym, a także instytucjom za zasługi w dziele budowania Królestwa Bożego, w sposób szczególny przyczyniającym się do pomnażania dobra duchowego i materialnego Kościoła gliwickiego.
- Kościół żyje w czasie, miejscu, przestrzeni, żyje wśród ludzi tu i teraz. Żyje mocą łaski Bożej, która jest powołaniem, wezwaniem do tego, aby złożyć w ręce Boga to, co stanowi skarb, talent, charyzmat każdego z nas - powiedział biskup gliwicki.
Podkreślił, że zaangażowanie tych wyróżnionych osób często było związane z budowaniem fundamentów nowo powołanej diecezji gliwickiej. Zarówno w wymiarze materialnym, jak i duchowym.
- Dzisiaj po raz pierwszy w tej niedługiej, ale już znaczącej historii naszego Kościoła gliwickiego, chcemy Bogu w szczególny sposób wyśpiewać nasze „Magnificat” za tych wszystkich, których tutaj reprezentujecie. Odznaczenie to jest wyrazem uszanowania, podziękowania, wdzięczności za wasz wkład w budowanie tego Kościoła lokalnego. Za posługę czasami niewidoczną dla ludzi, ale zawsze widoczną dla Boga. Wręczenie tego odznaczenia to też podziękowanie Bogu za was, którzy byliście u początku diecezji gliwickiej - powiedział bp Sławomir Oder.
Pierwszymi nagrodzonymi Medalem Servire Populo Diecezji Gliwickiej zostali:
- Sylwin Bechcicki - współzałożyciel i prezes oddziału Towarzystwa im. Edyty Stein w Lublińcu, działacz społeczny i chrześcijański. Jego wieloletnie zaangażowanie w szerzenie kultu św. Teresy Benedykty od Krzyża i umiejętność współpracy z lokalną społecznością Lublińca przyniosło spektakularne efekty: utworzenie Muzeum „Pro memoria Edith Stein” w dawnym domu Courantów (dziadków ze strony matki), nadanie szkole w Lublińcu imienia św. Edyty Stein, ustanowienie Edyty Stein patronką Lublińca.
- Siostra Nerina (Teresa) Bednarz, boromeuszka - wieloletnia przełożona gliwickiej wspólnoty Sióstr Boromeuszek, posługująca w placówce w Gliwicach w latach 1993-2024. Zaangażowana w posługę potrzebującym. Troszczyła się o zachowanie w dobrym stanie zabytkowej kaplicy pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa, pozostającej w zarządzie zgromadzenia, przeprowadzając w niej prace remontowe i konserwatorskie.
- Bernadeta Dziembała - wieloletnia sekretarka i koordynatorka działań Ośrodka Rehabilitacyjnego pw. św. Rafała Archanioła w Rusinowicach w zakresie pozyskiwania środków, „prawa ręka” ks. prał. Franciszka Baliona, pierwszego dyrektora ośrodka. Zaangażowana w życie religijne lokalnej społeczności.
- Łukasz Konarzewski - historyk sztuki, konserwator zabytków, autor kilkuset opracowań i publikacji z zakresu sztuki i kultury XIX i XX w. na Górnym Śląsku, dotyczących ochrony dziedzictwa kulturowego. Długoletni pracownik państwowych służb konserwatorskich, a także były Śląski Wojewódzki Konserwator Zabytków, niezwykle doświadczony i życzliwy wobec skomplikowanej problematyki konserwatorskiej, dotyczącej zabytkowych świątyń w diecezji gliwickiej.
- Małgorzata Krawczak - od 1983 do 2022 roku katechetka w parafiach, przedszkolach i szkołach Bytomia. Od 1992 roku wizytatorka katechezy w szkołach. W diecezji od początku jej istnienia zaangażowana w organizację i realizację spotkań formacyjno-szkoleniowych dla katechetów. Od 1993 roku jedna z pierwszych w Polsce doradców metodycznych nauki religii. Jedna z inicjatorek diecezjalnych i wojewódzkich konkursów biblijnych.
- Brat Bronisław Malicki, kamilianin - długoletni dyrektor Domu Pomocy Społecznej dla Dzieci i Młodzieży, prowadzonego przez Zakon Ojców Kamilianów w Pilchowicach. Zaangażowany w liczne projekty integrujące osoby niepełnosprawne intelektualnie o zasięgu lokalnym i regionalnym. Doskonale rozumie świat osób niepełnosprawnych, którym poświęcił całe swoje życie.
- Wacław Różak - wieloletni organista parafii świętych Apostołów Piotra i Pawła w Gliwicach. Pierwszy raz zasiadł za kontuarem organów dzisiejszej katedry w 1966 roku. Dyrygent i chórmistrz reaktywowanego przez niego chóru parafialnego, którym kierował przez ponad 40 lat - do sierpnia 2006 roku. Niezwykle zasłużony dla kultury i muzyki sakralnej Gliwic i całej diecezji.
- Anna Rusek - dr nauk medycznych, specjalista psychiatrii. Wieloletnia konsultantka w sprawach zdrowia psychicznego kapłanów diecezji gliwickiej. Zaangażowana w pomoc księżom przeżywającym trudności, wykazując się przy tym nie tylko fachową wiedzą, ale także empatią i zrozumieniem. Od 2007 roku współpracuje z Sądem Biskupim jako biegły psychiatra.
- Krzysztof Składowski - profesor dr hab. nauk medycznych, wybitny onkolog. W latach 2016-2024 dyrektor Narodowego Instytutu Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie - Państwowego Instytutu Badawczego Oddział Gliwice, z którą to placówką jest związany od początku swojej kariery zawodowej. Zaangażowany w pomoc kapłanom i diecezjanom chorującym na nowotwory. Jest jednym z najczęściej cytowanych na świecie polskich radioonkologów.
- Barbara Zeman - wieloletnia pracownica działu księgowości w Wydziale Administracyjno-Gospodarczym Kurii Diecezjalnej w Gliwicach, współtworząca jego struktury od pierwszych lat istnienia diecezji. Zaangażowana w życie diecezji i wspólnoty kurialnej, a także w posługę biskupowi seniorowi Janowi Kopcowi.
Medal zaprojektowała s. Nedyalka Sroka NSCTJM. Jego awers przedstawia patronów diecezji gliwickiej świętych Apostołów Piotra i Pawła z napisem: „SERVIRE POPULO DIOECESIS GLIVICENSIS”. Na rewersie umieszczony został znak graficzny diecezji z napisem: „BENEMERENTI PRO ECCLESIA”. Nazwa medalu została zaczerpnięta z motta posługi pierwszego biskupa gliwickiego Jana Wieczorka.
Każdego roku Kapituła Medalu będzie przyznawała maksymalnie 10 odznaczeń. Kandydatów do tego wyróżnienia w kolejnym roku można zgłaszać w formie pisemnego wniosku do końca grudnia bieżącego roku do sekretarza Kapituły Medalu, którym jest ks. dr Grzegorz Grąbczewski. Mogą to zrobić członkowie Kapituły, dziekani, proboszczowie, przełożeni zakonów i zgromadzeń zakonnych, stowarzyszeń życia apostolskiego i instytutów świeckich z terenu diecezji gliwickiej.