W sanktuarium Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Gliwicach 5 października odbyła się pielgrzymka osób życia konsekrowanego diecezji gliwickiej. Uczestniczyło w niej ok. 50 osób z różnych zgromadzeń zakonnych, instytutów świeckich, stanu wdów i dziewic.
Eucharystii przewodniczył bp Andrzej Iwanecki. A współkoncelebrowali wikariusz biskupi ds. życia konsekrowanego ks. prał. Antoni Zając, proboszcz parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Gliwicach o. Stanisław Madejczyk CSsR, referent diecezjalny o. Stanisław Jopek SJ, o. Sławomir Pawłowicz CSsR i br. Piotr Szaro OFMCap ze wspólnoty braci kapucynów w Katowicach-Załężu, autor konferencji, które będą głoszone podczas spotkań formacyjnych osób życia konsekrowanego diecezji gliwickiej w roku 2024/2025.
Nawiązując do liturgicznego wspomnienia św. Faustyny Kowalskiej, biskup mówił w homilii o sile i wewnętrznej wartości słowa Bożego. Wspominał rozwój kultu Miłosierdzia Bożego, począwszy od czasu, gdy Sekretarka Bożego Miłosierdzia w ukryciu, z ufnością spisywała słowa Pana Jezusa w swoim "Dzienniczku", aż po współcześnie funkcjonującą bazylikę Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach o randze światowej, nawiedzaną przez papieży i liczne grupy pielgrzymów z wszystkich kontynentów. - To wszystko pokazuje nam dzisiaj siłę słowa Bożego, słowa prawdy, które jest słowem miłosierdzia Bożego - podkreślił.
Następnie zwrócił uwagę na wszechobecną dziś dewaluację słowa, wręcz zalew, potok wypowiadanych słów, pozbawionych wiarygodności i autentyczności, w których zanurzony jest współczesny człowiek. - To jak rzeka, która nas otacza i chce porwać - przestrzegał bp Iwanecki. - Wiele osób wypowiada lub pisze wiele słów. Niektórzy mają w tym ukryty cel, dlatego obowiązkiem naszym jest sprawdzać słowa, odkrywać ich ukryte znaczenie, a także dowiadywać się o stopniu wiarygodności tych, którzy próbują wprowadzić swoje słowa do naszego domu - podkreślił. - Patrząc na naszego Mistrza i Nauczyciela, możemy powiedzieć, że Pan Jezus nie tylko wypowiadał słowa o kluczowym znaczeniu, ale również potwierdzał je swoim życiem i ostatecznie swoją ofiarą na krzyżu. Jezus jest wiarygodny, Jezus jest prawdziwy w tym, co do nas mówi, i dlatego ma prawo oczekiwać naszej wiary jako odpowiedzi i postawy z wiary wypływającej. "Wiara bierze się z tego, co się słyszy, tym zaś, co się słyszy, jest słowo Boże" - dodał.
Biskup zaapelował też o wzięcie odpowiedzialności za własne słowa, w kontekście budowania relacji z ludźmi. - Mamy obowiązek pytać się, ile miłości jest w tym ,co mówimy, ile jest prawdy, ale również ile jest szacunku do drugiej osoby. Kiedy prześledzimy dialogi, jakie prowadził Pan Jezus ze swoimi słuchaczami, to zawsze możemy tam dostrzec umiłowanie prawdy i szacunek do człowieka - podkreślił. - Mówi Pismo Święte: "błogosławcie, a nie złorzeczcie". Źródło słowa: benedicat wskazuje na bene - dobrze, dico - mówić. Trzeba nam dobrze mówić o innych - przekonywał bp Iwanecki.
W zakończeniu powierzył zgromadzonych Matce Bożej Nieustającej Pomocy. - Maryja najpiękniej pokazuje nam, jak przyjąć Boże słowo i jak być mu wiernym w postawie służby - podsumował, zwracając się do Niej, by wypraszała nam u swojego Syna wierność Bożemu słowu i otwartość na Boże miłosierdzie.
Przed końcowym błogosławieństwem, którego biskup Andrzej udzielił zgromadzonym relikwiami Krzyża Świętego, miało miejsce podziękowanie s. Bonicie Machnik ABMV ze Zgromadzenia Sióstr Służebniczek NMP Śląskich za posługę referentki diecezjalnej, którą pełniła z wielkim zaangażowaniem przez minioną 5-letnią kadencję, aż do czasu przenosin na placówkę poza granicami diecezji gliwickiej. Obecnie zastąpi ją Anna Szadkowska, dziewica konsekrowana, która będzie pełnić tę funkcję przez kolejną kadencję.
Po liturgii wszyscy spotkali się na agapie w parafialnym domu katechetycznym, a następnie wrócili do sanktuarium, by wysłuchać pierwszej konferencji br. Piotra Szaro OFMCap. Była ona poświęcona fundamentalnej roli modlitwy i osobistej więzi z Chrystusem - Oblubieńcem w życiu osoby konsekrowanej. Spotkanie zakończono modlitwą "Anioł Pański".