Ogólnopolski dzień walki z depresją - 23 lutego

2024-02-14 | autor: ks. Marek Ludwig
materiały organizatora

Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją został ustanowiony przez Ministra Zdrowia w 2001. Celem tego dnia jest upowszechnienie wiedzy na temat depresji i zachęcenie chorych do leczenia.

Depresja to bardzo podstępna i wyniszczająca choroba związana z zaburzeniami nastroju. Mimo tego, że występuje bardzo często, wciąż jest stygmatyzowana, a osoby na nią cierpiące wstydzą się szukać pomocy. Depresja jest uleczalna, choć może nawracać. Więcej można przeczytać na stronie Ministerstwa Zdrowia.

Diecezja Gliwicka - parafie i fundacje - włączają się w to dzieło.

W naszej diecezji, Toszku, po raz VII organizowany jest Bieg i Marsz Wsparcia dla Osób z Depresją, poprzez który chcemy wyrazić swoja empatię, solidarność i wsparcie dla osób, które chorują na depresję.

Harmonogram wydarzeń odbywających się w ramach tej inicjatywy jest następujący:

24.02.2024 r. VII BIEG I MARSZ WSPARCIA DLA OSÓB Z DEPRESJĄ

(wymagana wcześniejsza rejestracja na platformie: elektronicznezapisy.pl  [kliknij tutaj] do dnia 19.02.2024 r.)

Zamek w Toszku, ul. Zamkowa 10, Sala Rycerska

• 13:30 do 14:15 – rejestracja uczestników
  • 14:15 rozgrzewka dla uczestników dłuższych dystansów
  • 14:30:
    • start BIEGACZY (dystans 13 km)
    • start CHODZIARZY (dystans 10km)

• 14:45-15:15 BIEGI DLA DZIECI
    • grupa młodsza (4-8l.) – dystans ok. 100m
    • grupa starsza (9-12l.) – dystans 400m
  • 15:15 dekoracja uczestników biegu dla dzieci.

• 15:30: start MARSZU i BIEGU na dystansie 5km
  • 15.50-16.15 MORSOWANIE (Niewiesze, ul. Słoneczna)
  • ok. 16:30 - dekoracja pozostałych uczestników,
  • 16:45 posiłek regeneracyjny, integracja

Pierwszy Bieg Wsparcia dla Osób z Depresją, który odbył się w lutym 2018 r. miał zaledwie kilkunastu uczestników. Od tamtej pory inicjatywa ta jednak... nieco się rozrosła.

Organizatorem Biegu jest Parafia św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Toszku, przy współorganizacji Fundacji „Młodzi Na Progu”. Wszystko zaczęło się od nagłośnienia problemu depresji dzięki chórom i zorganizowanym koncertom. – „Bieg Wsparcia” to była inicjatywa, która pojawiła się pierwszy raz w 2018 roku i była to spontaniczna, szybko zorganizowana akcja pod skrzydłami parafii, która trwa po dziś dzień, tym samym zapisała się na stałe w kalendarzu sportowych wydarzeń w Toszku – wspomina Ewa Musielok – Weis, współorganizatorka wydarzenia. - Wówczas padła propozycja na jednym z portali internetowych, że jeżeli w miejscu odbywa się wydarzenie sportowe, to także może włączyć się w promocje dnia walki z depresją, tym samym podnieść świadomość na temat depresji – dodaje pani Ewa. (Nowiny Gliwickie - zobacz całość)

Spokojna rozmowa o depresji

Zapraszamy także na kolejną odsłonę "Spokojnej rozmowy o depresji" zorganizowaną w ramach Światowego Dnia Walki z Depresją przez Fundację Młodzi na Progu. Zachęcamy do stacjonarnego uczestnictwa w wydarzeniu 25 lutego o godz. 16:00 w Zamku w Toszku w Sali Rycerskiej (ul. Zamkowa 10, Toszek). Wstęp wolny. Będziemy rozmawiać o depresji, o jej symptomach i metodach efektywnego wspierania osób chorych. Wydarzenie będzie również transmitowane online - informacje w wydarzeniu na facebooku (zobacz linki poniżej).