Na rozpoczęcie ks. Bernard Plucik, proboszcz parafii katedralnej, przypomniał, że w ten dzień fatimski zebranych w kościele gromadzi nie tylko Maryja, ale też pierwszy biskup gliwicki, który był Jej wielkim czcicielem. Bp Jan Wieczorek zmarł dokładnie rok temu, wieczorem 13 września.
- To był ten czas, kiedy gotował się na spotkanie z wiecznością, kiedy stawiał pierwsze kroki w kierunku domu Ojca. My dzisiaj chcemy towarzyszyć mu modlitwą, by tam mógł cieszyć się bliskością Boga i odebrać swoją nagrodę za to wszystko, co było ziemskim trudem jego posługi kapłańskiej i biskupiej - powiedział. proboszcz parafii katedralnej.
Biskup Wieczorek był pierwszym biskupem gliwickim, tworzącym od podstaw struktury potrzebne do funkcjonowania nowej diecezji. Powołał do życia wiele instytucji oraz dzieł istniejących do dzisiaj. Po przyjęciu sakry biskupiej 16 sierpnia 1981 roku z rąk bp Alfonsa Nossola przez 11 lat był biskupem pomocniczym diecezji opolskiej. Następnie od 25 marca 1992 roku przez prawie 20 lat ordynariuszem diecezji gliwickiej. Jego mottem biskupim były słowa: „Servire populo” (służyć ludowi).
W kazaniu bp Jan Kopiec wspominał swojego poprzednika, przybliżając skomplikowane losy jego życia. - Pierwszych 10 lat spędził na terenie archidiecezji wrocławskiej, wtedy jeszcze cząstki Kościoła w Niemczech. Potem były bardzo niestabilne czasy konfrontacji z komunistycznym rządem w Polsce. Zupełna zmiana i nie chodziło tylko o język, ale też całą mentalność i doświadczenia prowadzące ku dojrzałości. Następnie trzeba było spokojnie formować siebie w rodzinie, w parafii, potem w szkole i seminarium, aby stanąć przy ołtarzu Pańskim i posługiwać wspólnocie, do której Kościół go posłał. I wreszcie bardzo podniosły dzień w 1972 roku, kiedy terytorium kościelne Śląska Opolskiego stało się pełnoprawną diecezją. A za 20 lat Ojciec Święty Jan Paweł II utworzył diecezję gliwicką i jako pierwszego pasterza - fundament, na którym się wszystko będzie opierało - wybrał właśnie biskupa Jana, któremu do pomocy skierował biskupa pomocniczego Gerarda Kusza - przypomniał bp Kopiec.
- W tę pierwszą rocznicę pożegnania się z nim, stwierdzamy bardzo mocno i zdecydowanie, że przez 20 lat heroicznie i z determinacją budował zręby nowej diecezji, wyznaczał kierunki posługiwania drogim kapłanom, osobom życia konsekrowanego i całemu ludowi Bożemu nowej diecezji. Podziw ogarnia, jak ten prosty syn z rejonu oleskiego stanął do realizowania wielkiego dzieła apostolskiego w całokształcie mozaiki Kościoła w Polsce, na obszarze uprzemysłowionego Górnego Śląska - powiedział bp Kopiec. Dodał, że jako jego następca starał się to „okrzepłe dzieło diecezji gliwickiej dalej prowadzić”.
Po Mszy św. biskupi i księża przeszli do krypty katedry, po lewej stronie prezbiterium, gdzie znajduje się grób bp. Jana Wieczorka. Tam została pobłogosławiona nowa płyta nagrobna. Tego wieczoru do krypty zeszła tylko rodzina zmarłego biskupa, żeby pomodlić się przy jego grobie. Inni będą mogli to zrobić przez cały dzień jutro i w niedzielę.