W tym roku papież Franciszek pozostawił nam w swoim Orędziu na 62. Światowy Dzień Modlitw o Powołania, słowa przypomnienia, że każde powołanie jest znakiem nadziei, jaką Bóg żywi wobec świata i każdego ze swoich dzieci. Śp. Papież Franciszek podkreślił, że „powołanie jest cennym darem, który Bóg zasiewa w sercach, wezwaniem do wyjścia poza siebie, aby podjąć drogę miłości i służby”. Jednocześnie papież zauważa, że w obliczu wielu wyzwań, takich jak niepewność przyszłości, kryzysy tożsamości i zagrożenia współczesnego świata, młodzi potrzebują wsparcia i przewodnictwa, aby odważnie odpowiedzieć na wezwanie Boga.
Delegat KEP ds. Powołań, bp Andrzej Przybylski, w specjalnym przesłaniu zwraca uwagę, że choć liczba powołań maleje, prawdziwa nadzieja mobilizuje nas do współpracy z obietnicami Boga. Jak zaznacza, „nadzieja pokładana w Bogu nie zawodzi, ponieważ On prowadzi każdy krok tych, którzy się Jemu powierzają”.
Tegoroczny Tydzień Modlitw o Powołania ma dla naszej diecezji szczególny wymiar. Po raz pierwszy od powstania Diecezji Gliwickiej w 1992 roku nie będziemy przeżywać ani święceń prezbiteratu, ani święceń diakonatu. To wyjątkowy i trudny moment, który powinien stać się dla nas bodźcem do wzmożonej modlitwy, pokuty i działania na rzecz kultury powołań.
W obliczu tej sytuacji szczególnie zapraszamy wszystkich wiernych naszej diecezji do włączenia się w Różańcowe Dzieło Modlitewne Wspierania Powołań (czytaj więcej tutaj). Od ponad roku w wielu parafiach naszej diecezji trwa modlitwa różańcowa za kapłanów, seminarzystów oraz o nowe powołania. Każdy może się do niej dołączyć – wystarczy codziennie odmówić jedną dziesiątkę różańca w tej konkretnej intencji.
Materiały formacyjne przygotowane na ten tydzień przez Krajowe Centrum Powołań, oprócz modlitw, zawierają również świadectwa osób, które odpowiedziały na wezwanie Boga. Jednym z poruszających przykładów jest świadectwo młodego maturzysty, który rozpoznaje w swoim sercu powołanie do kapłaństwa, ale w obliczu negatywnych opinii otoczenia czuje lęk przed podjęciem decyzji o wstąpieniu do seminarium. Innym przykładem jest świadectwo Moniki, która po doświadczeniu nawrócenia na studiach odkryła w sobie powołanie do życia klauzurowego. Jej historia jest też historią oporu ze strony rodziny, który pokazuje, jak ważne jest nasze duchowe wsparcie modlitewne dla osób rozeznających powołanie.
W homilii przygotowanej na Niedzielę Dobrego Pasterza bp Andrzej Przybylski zachęca nas, byśmy spojrzeli na powołanych przez pryzmat konkretnych osób i ich historii życia. „Każde powołanie nosi imię konkretnego człowieka, imię konkretnego księdza czy konkretnej siostry zakonnej” – podkreśla. Zachęca nas do wdzięczności za posługę kapłanów i osób konsekrowanych, których Bóg postawił na naszej drodze.
Włączmy się zatem aktywnie w Tydzień Modlitw o Powołania – powierzając Bogu nie tylko tych, którzy już posługują w Kościele, ale przede wszystkim prosząc Go o odwagę i światło dla młodych ludzi, by z radością odpowiedzieli na Jego wezwanie.
Niech ten szczególny tydzień modlitwy stanie się dla nas czasem odnalezienia nadziei i umocnienia w wierze, że Bóg nieustannie powołuje nowe osoby do swojej służby. Dołączmy do modlitwy różańcowej i otoczmy troską nasze wspólnoty, seminaria oraz tych, którzy rozeznają drogę swojego życia.