Poznawali Ewangelię św. Marka

2024-03-07 | autor: Diecezja Gliwicka
Zwycięzcy konkursu (od lewej): Karolina Nikonowicz (II miejsce), Piotr Uniowski (I miejsce) i Weronika Mroncz (III miejsce) z bp. Andrzejem Iwaneckim i katechetami. MIRA FIUTAK / FOTO GOŚĆ

Piotr Uniowski, uczeń V klasy Szkoły Podstawowej nr 10 w Gliwicach, zwyciężył w finale diecezjalnego konkursu biblijnego.

W dzisiejszym finale XXIX Diecezjalnego Konkursu Wiedzy Biblijnej wzięło udział 60 uczniów z klas IV i V szkół podstawowych. Ten etap odbył się w Centrum Edukacyjnym im. Jana Pawła II w Gliwicach.

W tym roku test dotyczył Ewangelii według św. Marka. Uczestnicy byli pytani m.in. o znaczenie słowa "Boanerges", inne nazwy jeziora Genezaret czy dzień miesiąca według kalendarza żydowskiego, w którym spożywano baranka paschalnego.

Ksiądz Adam Spałek z Sekcji Szkolno-Katechetycznej gliwickiej kurii podkreśla wysoki poziom przygotowania uczestników. Niektórzy z nich na rozwiązanie testu potrzebowali zaledwie kilkunastu minut, zamiast przewidzianych 45.

Pierwsze miejsce w diecezjalnym finale konkursu zajął Piotr Uniowski ze Szkoły Podstawowej nr 10 w Gliwicach, drugie - Karolina Nikonowicz ze Szkoły Podstawowej nr 10 w Tarnowskich Górach, a trzecie - Weronika Mroncz ze Szkoły Podstawowej nr 47 w Bytomiu-Stolarzowicach.

Biskup Andrzej Iwanecki, który wręczył laureatom nagrody, nawiązał do napisu z ołtarza w bazylice w Nazarecie, gdzie znajduje się Grota Zwiastowania: "Tutaj Słowo stało się Ciałem". - Wiemy, że to Słowo to jest Pan Jezus. On jest w centrum historii życia wszystkich ludzi i historii zbawienia. Cały Stary Testament na Niego wskazywał, a Nowy Testament przedstawiał Jego naukę i mówił, jak ją zrozumieć. To wszystko, co zostało napisane z natchnienia Ducha Świętego, dzisiaj możemy czytać. Ale można czytać tylko "po powierzchni", a można się tym przejąć. Życzę wam, żebyście nie tylko czytali, ale też żyli według tego wszystkiego, co odkrywacie. I żebyście coraz bardziej kochali Jezusa, bo tu nie ma żadnych granic, zawsze można kochać Go bardziej - powiedział do uczestników konkursu.

W tym roku za organizację i przygotowanie pytań na poszczególnych etapach odpowiedzialna była diecezja gliwicka. Przygotowaniami razem z ks. Spałkiem zajmowała się kilkunastoosobowa grupa katechetów, a koordynatorkami były Katarzyna Kłysik i Anna Lyszczyna, katechetki z V LO w Gliwicach.

Konkurs ma charakter międzydiecezjalny - oprócz diecezji gliwickiej odbywa się również w archidiecezji katowickiej oraz diecezjach bielsko-żywieckiej, częstochowskiej i sosnowieckiej.

Diecezjalny etap konkursu odbył się w Centrum Edukacyjnym im. Jana Pawła II w Gliwicach. MIRA FIUTAK / FOTO GOŚĆ