Podczas spotkania, które odbyło się 12 kwietnia w gliwickiej kurii, omówione zostały najważniejsze zadania, które stoją przed tym powołanym zespołem. A jest nim pomoc w budowaniu integralnej i systemowej formacji młodzieży. Przede wszystkim poprzez zapewnienie opieki duszpasterskiej grupom młodzieżowych i troskę o ich rozwój, pomoc w organizowaniu Światowego Dnia Młodzieży w diecezji, wsparcie diecezjalnego duszpasterza młodzieży, działań formacyjnych tego duszpasterstwa i jego rozwoju.
Bp Sławomir Oder wręczył członkom zespołu dekrety kierujące ich do tych zadań podejmowanych w diecezji. Ich kadencja będzie trwała 2 lata.
W tym gremium znaleźli się:
Bp Sławomir Oder podsumowując dwa lata przewodzenia diecezji, podkreślił wielki potencjał, który dostrzega m. in. w różnorodności istniejących grup, zarówno osób dorosłych, jak i młodych. A okazją do poznania bliżej tej rzeczywistości było zorganizowane Forum Młodych.
Zaznaczył, że odwiedzając parafie podczas wizytacji, często spotyka osoby, które nawiązują do tego wydarzenia. A nawet - jak podczas uroczystości bierzmowania w jednej z parafii - spotkał młodego człowieka, który dzięki forum „odnalazł Kościół, wspólnotę i Pana Boga”. - Pan zachęca, dając satysfakcję i pozwalając oglądać owoce naszego działania. Wy jesteście takim owocem. Nie mojego siewu. To był inny Apollos, który siał, potem był ktoś, kto uprawiał. Ja jestem teraz tym, który może zbierać owoce. Cieszę się i mam też nadzieję, że wspólnie będziemy siać dalej, bo inni przyjdą po nas – powiedział biskup gliwicki.
- Mamy ludzi zakochanych w Kościele, gotowych wziąć w swoje ręce odpowiedzialność za życie Kościoła. To jest dla mnie bardzo budujące - zaznaczył, dodając, ze są to i księża, i siostry zakonna i osoby świeckie - młodzież i dorośli.
Biskup podkreślił, że w diecezji jest praktycznie tyle samo księży, ile osób świeckich, które ukończyły kursy formacyjne. A teraz mogą współpracować ze sobą w głoszeniu Ewangelii.
- Musimy znaleźć odpowiednie formy ewangelizacji. Te formy są służebne - mają kształtować prawdziwego chrześcijanina, który żyje świadomie jako dziecko Boże, powołane do budowania Królestwa Bożego. Nie jako najemnik, ale jako syn i dziedzic. Bóg zwraca się do mnie ze słowem zaufania, z wyciągniętą ręką, z torbą pełną charyzmatów. Mam je przyjąć, uczynić swoimi i dać je innym - dla wspólnoty. Wy jesteście przedstawicielami różnych charyzmatów. Gromadzicie wokół siebie młodych ludzi. I to przykład życia, bardziej niż słowa, może pociągnąć innych. Dlatego zapraszam was do wspólnego budowania zespołu, który poprzez różnorodność pomoże młodym odnaleźć drogę do Chrystusa - powiedział biskup gliwicki.
Przewodniczącym tego nowo utworzonego gremium jest ks. Michał Chmiel, który pełni też funkcję diecezjalnego moderatora Ruchu Światło-Życie. - Nie chcemy budować kolejnej struktury dla samej struktury. Naszym celem jest służba. Chcemy słuchać, rozeznawać i działać - razem z młodymi i dla młodych. Każda osoba reprezentuje jakieś środowisko, wspólnotę i wnosi swój unikalny charyzmat. Naszym zadaniem jest zbudowanie z tej mozaiki przestrzeni, w której młodzi będą mogli wzrastać w wierze i odnaleźć swoje miejsce w Kościele - wyjaśnia.
Podczas spotkania omówione zostały zasady pracy zespołu i utworzonych podzespołów, kalendarz na najbliższy czas oraz wizja pracy tego gremium.