Wypowiedzi bpa Sławomira Odera w kontekście Synodu o synodalności

2024-10-04 | autor: Diecezja Gliwicka
for. BP KEP

Jesteśmy w ostatnim - 3 etapie procesu synodalnego, który rozpoczął się w 2021 roku. Biskup Sławomir Oder jest delegatem Konferencji Episkopatu Polski na drugiej sesji XVI Zwyczajnego Zgromadzenia Ogólnego Synodu Biskupów „Ku Kościołowi synodalnemu: komunia, uczestnictwo, misja”, która odbywa się w dniach 2-27 października w Rzymie.

 

Poniżej zebrano najważniejsze wypowiedzi biskupa Sławomira Odera w kontekście trwającej sesji synodalnej:

 

Marcin Jakimowicz: Zdumiałem się, gdy usłyszałem od siostry zakonnej: „Seminaria pustoszeją, młodzi przestają chodzić do kościoła i jeszcze ten synod…”. Traktowała go jak zagrożenie duchowe.

Bp Sławomir Oder: To nieporozumienie. Synod nie jest żadną duszpasterską nowinką, ale instytucją mocno zakorzenioną w Kościele. Myślę, że to dobra prowokacja ze strony papieża Franciszka, który zafundował nam go, działając pod wpływem Ducha Świętego. To konkretne narzędzie realizowania kolegialności w Kościele, zwłaszcza od czasów Soboru Watykańskiego II. Z tej formy konsultacji oraz planowania życia Kościoła korzystali i Paweł VI, i Jan Paweł II. Nie rozumiem podszytych lękiem narracji, bo takie zwołanie braci biskupów było i jest normalną formą realizowania miłości do Kościoła. Już w poprzednich synodach uczestniczyli w charakterze ekspertów świeccy, więc papież Franciszek nie wyważa otwartych drzwi. Pewne rzeczy trzeba umiejscowić w kontekście historyczno-społecznym i nie gorszyć się, że to jakaś „nowinka”. Synod to narzędzie odpowiadające duchowi czasu, pozwalające dojrzalej spojrzeć na istotę Kościoła, podkreślające coraz mocniej wartość osób świeckich, które postrzegane są jako podmiot w Kościele.

Czytaj całość w numerze 40/2024 lub w internecie (kliknij tutaj).

 

Kościół ma patrzeć na to co jest istotą. A istotą jest człowiek zbawiony przez Chrystusa. Oczywiście w całej swojej różnorodności, ale Chrystus pokazał nam, że do zbawienia prowadzi droga krzyża. Od tej prawdy się nie ucieknie. Każdy z nas jest gdzieś na tej drodze, każdy ma swoje problemy i zmagania, nikt nie jest wyłączony ze wspólnoty Kościoła. Chrystus umarł za wszystkich, a zbawienie jest dostępne dla każdego, jednak pełnego spotkania z Nim prawdopodobnie nikt z nas nie osiągnie w pełni podczas ziemskiego życia – wciąż jesteśmy w drodze. To rzeczywistość, której doświadczymy w przyszłości. Powinniśmy postrzegać Kościół jako rzeczywistość kręgów, w których centrum jest Chrystus, a my znajdujemy się w kręgu Jego oddziaływania.

Czytaj więcej - Bp Oder: Kościół ma być rzeczywistością inkluzywną, jednak nie za wszelką cenę (eKAI).

 

Bardzo chciałbym, aby ta rzeczywistość [synodu] pozwoliła na nowo odkryć bogactwo, którym jest wspólnota Kościoła, która jest wspólnotą wszystkich nas stworzonych na obraz i podobieństwo Boga, ochrzczonych w Duchu Świętym i włączonych w dynamikę życia trynitarnego, gdzie jesteśmy powołani do tego, aby budować więzy solidarności, miłości.

Posłuchaj całość na YouTube - kliknij tutaj.

 

Zdaniem bpa Odera dotychczasowe etapy synodu dały impuls do odczytania rzeczywistości Kościoła gliwickiego w nowym kluczu. Faza diecezjalna pozwoliła nam odkryć, jak wielki potencjał ma Kościół gliwicki i jak wielkim potencjałem są ludzie świeccy pragnący jeszcze pełniej uczestniczyć w życiu Kościoła, być za niego współodpowiedzialnymi - mówił.

Dodał, że w diecezji gliwickiej istnieją gremia, które pozwalają ludziom świeckim podejmować współodpowiedzialność za swoją parafię i diecezję. To jest jeden z owoców tego przyspieszenia w Duchu Świętym, którego katalizatorem jest synod - ocenił. Według hierarchy dzięki synodowi w diecezji gliwickiej w ostatnich latach wzrosło zainteresowanie nie tylko tym wydarzeniem, ale także szerzej - uczestnictwem we wspólnocie Kościoła.

Czytaj całość na niedziela.pl - Bp Oder o synodzie: to katalizator przyspieszenia w Duchu Świętym.

 

Wielu stawia dziś krzyżyk na Kościele, tymczasem synod o synodalności pokazuje, jak rzeczywistość Kościoła jest bogata, żywa, fascynująca i prowokująca do myślenia – powiedział delegat KEP na rzymskie zgromadzenie synodu biskup gliwicki Sławomir Oder.

Forma prowadzenia synodu (…), odpowiedź jaką znalazło to wydarzenie na wszystkich kontynentach mówi o tym, jak wielu ludzi jest zakochanych w Kościele i przeżywających Kościół jako swój dom i jako swoje miejsce (…). Wielu stawia krzyżyk na Kościele, na tej rzeczywistości, a ten synod pokazuje, jaka ta rzeczywistość jest bogata, żywa, fascynująca i prowokująca do myślenia – ocenił.

Czytaj całość na misyjne.pl - Bp Oder: synod o synodalności pokazuje Kościół jako rzeczywistość żywą, bogatą i fascynującą

(lista jest aktualizowana na bieżąco)

 

Czym jest Synod o synodalności?

Synod o synodalności jest pierwszym w historii synodem tak rozciągniętym w czasie i rozłożonym na trzy fazy: diecezjalną, kontynentalną i powszechną. 
Diecezjalna faza synodu rozpoczęła się we wszystkich Kościołach partykularnych 17 października 2021 r. i zakończyła w sierpniu 2022 r. W ramach tej fazy we wszystkich diecezjach na całym świecie zorganizowane zostały szerokie konsultacje. W parafiach organizowane były spotkania synodalne, w których mogli uczestniczyć wszyscy chętni. W Polsce w konsultacjach wzięło udział ponad 100 tys. osób. Następnie rozpoczęła się faza kontynentalna, która trwała do marca 2023 roku. Spotkanie dla Europy odbyło się w Pradze. Ostatnim etapem synodu są obrady uczestników XVI Zwyczajnego Zgromadzenia Ogólnego Synodu Biskupów w Watykanie, przebiegające w formie dwóch sesji. Pierwsza sesja odbyła się w październiku 2023 r. (PAP)



Powrót