Parafia św. Anny, Bytom

Odpust
niedziela po 26 lipca
Kościoły
Ulice (w miejscowości parafii)
Arki Bożka, Bema, Chorzowska 9-55 i 12a-36, Cicha, Głowackiego, Kopalniana, Kołobrzeska, Mikołaja, Miodowa, Prokopa, Pszczyńska, Sienna, Smółki, Tuwima, ks. Schenka, Łączna,
Historia parafii
Z DZIEJÓW PARAFII: W latach 60. ubiegłego stulecia rozpoczęto budowę osiedla mieszkaniowego w południowo-wschodniej części miasta. Budowano je dla górników kopalni „Rozbark” i ich rodzin – jako część dużej Bytomskiej Spółdzielni Mieszkaniowej. Kilka dziesięciopiętrowych bloków na osiedlu Arki Bożka, które terytorialnie należały do parafii Wniebowzięcia NMP, oddano do użytku w 1968 roku. Po wydarzeniach związanych ze zrywem solidarnościowym postanowiono przystąpić do budowy kościoła. Z inicjatywą budowy kościoła wystąpił, wraz z tutejszymi wiernymi, ks. proboszcz Wacław Schenk, rozpoczynając dzieło ogłoszeniem konkursu na projekt nowej świątyni przy ul. Chorzowskiej. Spośród kilku jako najbardziej odpowiednia została wybrana koncepcja inż. Huberta Wagnera. Pomimo wielu trudności natury administracyjnej, 2 sierpnia 1982 roku nowej parafii została przyznana działka budowlana. Pozwolenie na budowę wydano 2 października 1982 roku. Dwa dni po uzyskaniu pozwolenia na budowę na przydzielonym placu rozpoczęto pierwsze prace. Kierownictwo budowy objął inż. Mieczysław Radomski z Tarnowskich Gór, a budowniczym ze strony parafii został ks. Antoni Żelasko – wikariusz parafii Wniebowzięcia NMP – przy osobistym zaangażowaniu ks. Wacława Schenka. Niestety, 29 października 1982 roku ks. Schenk uległ śmiertelnemu wypadkowi w drodze na budowę nowego kościoła. Po ukończeniu budowy fundamentów i zalaniu „dolnego” kościoła, 24 czerwca 1984 roku został wmurowany akt erekcyjny i kamień węgielny (kamień z grobu św. Piotra w Rzymie), poświęcony przez Ojca Świętego Jana Pawła II 11 października 1982 roku. Biskup opolski Alfons Nossol erygował parafię 14 sierpnia 1986 roku. Teren przyszłej parafii powiększono o kilka bloków mieszkalnych należących do parafii św. Jana Nepomucena w Łagiewnikach, w diecezji katowickiej. Stosowne dokumenty podpisano we wrześniu 1986 roku. Kościół poświęcił biskup opolski Alfons Nossol 20 listopada 1988 roku. W głównym ołtarzu złożono relikwie św. Aurelii i św. Tymoteusza, męczenników rzymskich. Pierwszym proboszczem parafii został ks. Antoni Żelasko.

Parafie w bieżącym dekanacie

Wszystkie parafie w diecezji