Parafia św. Jacka, Bytom

nidziela po 17 sierpnia
Kościoły
Domy zakonne
Zgromadzenie Sióstr Małych Misjonarek Miłosierdzia SMMM (Orionistki), ul. Matejki 1, 41-902 Bytom
Ulice (w miejscowości parafii)
Alojzjanów, Brzezińska, Cybisa, Floriańska, Gallusa 1-7, Jaronia, Kingi, Kochanowskiego, Konopnickiej, Korfantego 34-38, Kossaka, Krucza, Kruszcowa, Królowej Jadwigi, Kędzierzyńska, Lenartowicza, Matejki 1-17 i 2-20, Miętkiewicza, Musialika, Piłsudskiego 69-73 i 74-84, Prusa 1-6, Reymonta, Rodziewiczównej, Sandomierska, Siemianowicka 1-107A i 62-76, Sokoła, Staffa, Staromiejska, Stawowa, Szczęść Boże, Szkolna 3-8 i 10-11, Tramwajarzy, Ułańska, Wesoła, Witczaka, ks. Szafranka, pl. św. Barbary, Żeromskiego 29, 46 i 48,
Godziny urzędowania kancelarii

Od poniedziałku do piątku 9:00 - 11:00

w poniedziałek, środa i piątek 9:00 - 11:00 i 17:00-17:45

Historia parafii
Z DZIEJÓW PARAFII: Parafia św. Jacka położona jest na terenie dzielnicy Bytomia-Rozbark. Pierwsza wzmianka o Rozbarku, wtedy osobnej gminie wiejskiej, pochodzi z 1233 roku. Nazwa „Rozbark”, wprowadzona na oznaczenie wsi leżącej na wschód od murów miejskich średniowiecznego Bytomia, występuje również w dokumencie urzędowym spisanym w Bytomiu 26 stycznia 1369 roku. Na tutejszym wzgórzu miał głosić kazanie św. Jacek. Podczas nauczania rozsypały się koraliki różańca i odtąd znajdowano tu kamyczki nazywane „perłami św. Jacka”. Już w XIII wieku postawiono na jego cześć drewnianą kapliczkę, a w 1740 roku wzniesiono kolejną drewnianą kaplicę. Następna kaplica, już murowana, powstała w 1801 roku. W 1868 roku wybuchł na Rozbarku pożar, który strawił prawie połowę wsi i zniszczył kaplicę. Nowy kościół wzniesiono w tym samym miejscu w 1877 roku. Jeszcze w połowie XIX wieku Rozbark liczył zaledwie 500 mieszkańców, a już w 1900 roku – 13 916 wiernych. ks. Emanuel Buchwald, ówczesny proboszcz parafii Wniebowzięcia NMP w Bytomiu, która w tym czasie liczyła ok. 35 000 wiernych, podjął decyzję wybudowania dla dzielnicy Rozbark oddzielnego kościoła parafialnego. 12 maja 1908 roku położono kamień węgielny pod nowy, dwukondygnacyjny kościół, wzniesiony w stylu neoromańskim – na wzór katedry w Limburgu, wg projektu Maxa Giemsy z Katowic. Wszystkie prace murarskie prowadzone były pod kierunkiem mistrza murarskiego Franza Emanuela Neumanna z Bytomia. Benedykcja świątyni miała miejsce 27 sierpnia 1911 roku, a uroczystego poświęcenia dokonał 8 kwietnia 1915 roku biskup wrocławski kardynał Adolf Bertram. 17 czerwca 1915 roku utworzono z dzielnicy Rozbark i kilku ulic Bytomia nową parafię. W tym samym roku przystąpiono do rozbiórki starego kościółka. Z Rozbarkiem związany jest ks. Grzegorz Gerwazy Gorczycki, wybitny polski kompozytor okresu baroku, który urodził się tutaj ok. 1665–1667 roku. Jego patronatowi poświęcono sąsiadujący z kościołem nowoczesny budynek, centrum społeczno-kulturalne skupiające liczne inicjatywy dzielnicy. Przy kościele powstał także ogród różańcowy – 20 stacji zaprojektowanych przez Annę Szadkowską OV, diecezjalną konserwator zabytków. Przestrzeń wokół kościoła zaprojektował bytomski architekt Przemo Łukasik. 21 czerwca 2015 roku parafia świętowała 100-lecie poświęcenia kościoła i ustanowienia parafii. Osobliwością rozbarskiej ludności jest malowniczy strój ludowy, najpiękniejszy i najbogatszy na Górnym Śląsku, używany przy różnych okazjach do dnia dzisiejszego. Odrębne i specyficzne są również rozbarskie tradycje i zwyczaje, zwłaszcza te związane z uroczystościami weselnymi.

Parafie w bieżącym dekanacie

Wszystkie parafie w diecezji