W gronie prelegentów znalazł się bp Sławomir Oder, biskup gliwicki oraz postulator w procesach beatyfikacyjnych bł. ks. Frelichowskiego. W swoim wystąpieniu przypomniał znaczenie świadectwa życia Wicka, które pozostaje niezwykle aktualne także dziś.
„Ks. Wicek pozostaje przykładem pociągającym i ciągle autentycznym” – podkreślił bp Oder, zwracając uwagę na jego duchowe przywództwo oraz niezłomność nawet w realiach obozowych. „Wicek był człowiekiem sumienia i prawdy, podtrzymywał płomień nadziei w obozie, a młodzi ludzie chętnie poddawali się jego przywództwu duchowemu”.
W czasie swojego wystąpienia biskup gliwicki zwrócił także uwagę na sposób rozumienia wolności, którego uczy nas bł. ks. Frelichowski: „On był wolny, a jego wolność stawała się darem dla innych”.
Bp Oder podkreślił również, że osobista świętość jest odpowiedzią na wyzwania współczesnego świata: „Świętość osobista to remedium na poczynania świata, to głęboka forma przeżywania wolności. Przyjmowanie odpowiedzialności za sprawy publiczne pozwala człowiekowi pokazać swoją wielkość”.
Konferencji towarzyszyło otwarcie wystawy „Patron Harcerstwa Polskiego”, przygotowanej przez Fundację Caritas Super Omnia Est im. bł. ks. Stefana Wincentego Frelichowskiego, która ukazuje życie i dziedzictwo duchowe tego niezwykłego kapłana i harcerza.
W związku z rocznicą śmierci bł. Wicka oraz podejmowaną refleksją nad jego duchowym dziedzictwem, zachęcamy do zapoznania się z dwiema publikacjami bp. Sławomira Odera, które można bezpłatnie pobrać ze strony Diecezji Gliwickiej oraz strony frelichowski.pl, która zajmuje się promocją życia i świętości ks. Stefana.
Publikacja ta stanowi osobistą refleksję bp. Sławomira Odera nad duchowością Eucharystii oraz miejscem, jakie zajmowała ona w życiu bł. ks. Stefana Wincentego Frelichowskiego. Autor ukazuje, jak Eucharystia kształtowała jego codzienność, prowadziła do heroicznej miłości i pozwalała odnaleźć nadzieję nawet w warunkach obozowej rzeczywistości.
We wstępie bp Oder podkreśla:
„Na drodze mojej posługi dane mi było spotkać dwóch wielkich świadków Chrystusa. Jednym z nich jest błogosławiony ksiądz Stefan Wincenty Frelichowski, człowiek Eucharystii, który pośród obozowego cierpienia potrafił łamać się chlebem życia z tymi, którzy tracili nadzieję. Drugim – święty Jan Paweł II, dla którego Eucharystia była centrum całego życia duchowego i apostolskiego”.
„Duc in altum” to zaproszenie do odnowienia osobistej relacji z Chrystusem eucharystycznym oraz odkrycia mocy płynącej z Jego obecności.
Druga z książek bp. Odera to opowieść o życiu i męczeństwie bł. ks. Frelichowskiego. Ukazuje jego drogę powołania – od młodzieńczych lat w harcerstwie, przez decyzję o kapłaństwie, aż po heroiczną posługę w obozie koncentracyjnym Dachau, gdzie oddał życie, niosąc pomoc chorym na tyfus.
We wstępie autor pisze:
„Pragnieniem mojego serca jest, by ta książka pozwoliła jeszcze lepiej poznać osobę błogosławionego Stefana Wincentego Frelichowskiego – kapłana, który potrafił pozostać wierny do końca. Guziki jego sutanny stały się niemym świadkiem ofiary, która dopełniła się w służbie bliźnim. Niech jego przykład będzie dla nas inspiracją, byśmy i my potrafili każdego dnia dawać siebie innym”.
„Guziki sutanny” to poruszająca lektura o zwyczajnym człowieku, który poprzez codzienną wierność stał się świadkiem nadziei.
• „Duc in altum” – pobierz PDF
• „Guziki sutanny” – pobierz PDF
Obie książki są udostępnione dzięki uprzejmości Fundacji Caritas Super Omnia Est im. bł. ks. Stefana Wincentego Frelichowskiego.
Zapraszamy do lektury i osobistej refleksji nad dziedzictwem bł. Wicka – kapłana, który uczy nas, jak żyć prawdziwie, kochać bez granic i odnajdywać siłę w Eucharystii.