Poświęcony sześć lat temu kościół na osiedlu Obrońców Pokoju w Gliwicach podczas tegorocznej Mszy odpustowej 27 kwietnia został ustanowiony diecezjalnym sanktuarium Bożego Miłosierdzia.
W słowie powitania na początku Eucharystii ks. Marek Góra, proboszcz parafii, a od dziś także kustosz sanktuarium, który jest również jego budowniczym, wskazał na kilka historycznych okoliczności, w które wpisuje się to wydarzenie. Sanktuarium zostało ustanowione w Roku Jubileuszowym, ogłoszonym przez pożegnanego wczoraj papieża Franciszka, w 25. rocznicę kanonizacji św. siostry Faustyny i ustanowienia przez św. Jana Pawła II Drugiej Niedzieli Wielkanocnej Świętem Miłosierdzia Bożego dla całego Kościoła powszechnego.
- To szczególny dzień dla naszej wspólnoty parafialnej, jedynej w naszej diecezji poświęconej Bożemu Miłosierdziu i jednej z najmłodszych. Wspólnoty, która jest owocem tej pamiętnej pielgrzymki św. Jana Pawła II 17 czerwca 1999 roku do Gliwic (...). Od samego początku, od erygowania naszej parafii, to miłosierdzie stało się szczególnym naszym kultem i zadaniem apostolskim, tak jak apostołami miłosierdzia byli św. siostra Faustyna i św. Jan Paweł II, których obecnością relikwii również się cieszymy - mówił ks. Góra. Wyjawił, że pomysł ustanowienia sanktuarium wypłynął od bp. Odera, który podczas pierwszej wizyty w tym kościele 16 kwietnia 2023 roku w procesji Sumy odpustowej zapytał : "Dlaczego to jeszcze nie jest sanktuarium ?". Ośmielony tym pytaniem, zwrócił się więc oficjalnie z taką prośbą, zważywszy na wzrost kultu Miłosierdzia Bożego, nie tylko wśród parafian, ale także przybywających gości, którzy "odczuwają tu szczególną atmosferę duchowego sacrum, duchowej ciszy, duchowej pomocy". A także ze względu na wiele świadectw osób, które doświadczyły tu łaski uzdrowienia, szczególnie dotyczącej małych dzieci.
Odpowiedni dekret biskupa gliwickiego Sławomira Odera podczas liturgii odczytał kanclerz Kurii Diecezjalnej w Gliwicach ks. Sebastian Wiśniewski.
- Gromadzi nas dzisiaj wyjątkowa okoliczność, moment łaski. Oto historyczna chwila, gdy ta świątynia zostaje ogłoszona sanktuarium Bożego Miłosierdzia - mówił bp Oder w homilii.
- Jesteśmy zaproszeni, aby wejść w przestrzeń, którą sam Bóg wybrał, aby w niej w sposób szczególny objawić swoją czułość, swoją bliskość, uzdrawiającą miłość, miłosierdzie. To nie jest jedynie decyzja administracyjna. To wydarzenie duchowe, które będzie promieniować daleko poza te mury. Bardzo chętnie podjąłem propozycję waszego proboszcza ks. Marka, który wystąpił z tą piękną inicjatywą. I ogromnie cieszę się, że dzisiaj możemy wspólnie być świadkami i uczestnikami tego historycznego wydarzenia - podkreślił.
Do wspomnianych już wcześniej przez kustosza wydarzeń historycznych dodał jeszcze inne, m.in : poświęcenie bazyliki Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach i zawierzenie świata Bożemu miłosierdziu przez Jana Pawła II 23 lata temu, 17 sierpnia 2002 roku. W swoim przesłaniu papież powiedział wówczas: „Jak bardzo dzisiejszy świat potrzebuje Bożego Miłosierdzia. Orędzie o miłosiernej miłości Boga, które tutaj zostało ogłoszone za pośrednictwem siostry Faustyny, oby dotarło do wszystkich mieszkańców ziemi i napełniło ich serca nadzieją”.
– Dzisiaj, w tym miejscu, w tej konkretnej sytuacji historycznej, wobec poczucia niebezpieczeństw i niepewności, wynikających z przedłużającej się tuż za naszą wschodnią granicą wojny, z całą mocą doświadczamy aktualności słów wypowiedzianych przez świętego papieża Polaka. I dzisiaj świat potrzebuje Bożego Miłosierdzia! Uczestnicząc w tej uroczystości pragniemy, aby orędzie o miłosiernej miłości Boga dotarło do wszystkich mieszkańców naszej pięknej śląskiej ziemi i napełniło ich serca pokojem. Jak bardzo pragniemy, aby tu, z tego gliwickiego sanktuarium, wybrzmiało z mocą wielkanocnej radości imię Boga, którym jest Miłosierdzie - mówił.
- Jakże prawdziwie i przynaglająco brzmią w naszych uszach słowa zmarłego papież Franciszka, które stanowią najgłębszy motyw inicjatywy stworzenia diecezjalnego sanktuarium Bożego Miłosierdzia: „Kościół powinien być miejscem bezinteresownego miłosierdzia, w którym wszyscy mogą się czuć przyjęci, kochani, w którym mogą doświadczyć przebaczenia i być zachęceni, aby żyć zgodnie z dobrym życiem Ewangelii”. Tak bardzo wszyscy pragniemy, by to miejsce stawało się każdego dnia miejscem takiego właśnie doświadczenia Kościoła jako wspólnoty uczniów Jezusa, którzy doświadczywszy słodyczy miłosierdzia, stają się w świecie jego świadkami - zaznaczył biskup.
Rozważając przeznaczone na Niedzielę Miłosierdzia fragmenty Pisma Świętego, zachęcił do otwarcia się na słowo, które Bóg dzisiaj do nas kieruje i pragnie, aby ono towarzyszyło tej podniosłej chwili i wpisało się w pamięć tego dnia.
- Nie bójmy się przychodzić do tego miejsca, nawet z naszym grzechem, z naszymi zranieniami, z naszymi zagubieniami - mówił dalej bp Oder. - Nie bójmy się, bo Ten, który tu czeka, nosi na sobie szaty zwycięstwa nad śmiercią, grzechem i rozpaczą. Jego obecność nadaje sens nawet naszym ranom duchowym, bo stają się one miejscem objawienia chwały Bożej, a Jego słowo może sprawić, że i my możemy stać się poławiaczami ludzkich serc, aby prowadzić je do Boga. Jezus jest zwycięzcą grzechu i śmierci! Nie lękaj się! On jest Bogiem Miłosiernym. Zawierz Jego słowu, poddaj się działaniu Jego łaski, zaufaj Jego miłości! - zachęcał.
- Także papież Franciszek, który tajemniczym zrządzeniem Bożej Opatrzności odszedł do domu Ojca właśnie w czasie nowenny poprzedzającej uroczystość Bożego Miłosierdzia był wielkim heroldem miłosiernej miłości Boga. Nieustannie przypominał, że „imię Boga to Miłosierdzie ” a „kiedy zostaniemy okryci miłosierdziem, to od nadal istniejącego stanu słabości i grzechu większa staje się miłość, która pozwala patrzeć dalej i żyć inaczej”. Sanktuarium Bożego Miłosierdzia to nie miejsce dla doskonałych; to miejsce dla tych, którzy potrzebują uzdrowienia, przebaczenia, nadziei. To dom każdego z nas - podkreślił.
- Niech płynie stąd modlitwa, która przemienia świat. Niech każdy, kto tu przyjdzie, usłyszy: „Nie lękaj się, ale ufaj”. Niech każdy, kto stąd wyjdzie niesie w swym sercu i na swych ustach pełne nadziei słowa: „Jezu, ufam Tobie!” - życzył bp Oder.
Na zakończenie uroczystości biskup poświęcił umieszczoną na lewej ścianie kościoła tablicę upamiętniającą ustanowienie sanktuarium, a wszyscy wierni mieli możliwość oddania czci relikwiom św. siostry Faustyny. Przygotowane zostały także okolicznościowe pamiątki.
Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Gliwicach znajduje się poza centrum miasta przy ul. Strzelniczej. Msza św. w intencjach do Miłosierdzia Bożego jest tu odprawiana w niedziele o 12.00 (dziękczynna), a w piątki o 18.00.