Biskupi z Niemiec i Polski z wizytą w Lublińcu

2022-04-28 | autor: ks. Adam Fabiańczyk

W środę biskupi z grupy kontaktowej Episkopatów Polski i Niemiec odwiedzili Lubliniec, miasto, z którym związana była Edyta Stein - Św. Teresa Benedykta od Krzyża.

W środę 27 kwietnia br. biskupi, którzy goszczą w diecezji gliwickiej w ramach posiedzenia Komisji Wspólnej Episkopatów Polski i Niemiec odwiedzili Muzeum Pro Memoria Edith Stein w Lublińcu, znajdujące się w domu Courantów - dziadków Edyty Stein.

Następnie księża biskupi udali się do kościoła pw. Św. Teresy Benedykty od Krzyża w Lublińcu-Steblowie. Jest to najnowsze sanktuarium w diecezji gliwickiej, ogłoszone oficjalnie 8 grudnia 2021 roku. Lubliniec to miasto, z którym Edyta Stein była związana w dzieciństwie. Właśnie w Lublińcu spędzała wakacje w domu dziadków ze strony matki - Salomona i Adelajdy Courantów.

W sanktuarium sprawowana była Msza Święta pod przewodnictwem kardynała Kazimierza Nycza, metropolity warszawskiego. Homilię wygłosił bp Bertram Meier, biskup Augsburga.

W tym roku przypada 100. rocznica przyjęcia chrztu i bierzmowania przez Edytę Stein oraz 80. rocznica jej męczeńskiej śmierci.