CARITAS i diecezja gliwicka przygotowują pomoc interwencyjną powodzianom

2024-09-17 | autor: Diecezja Gliwicka

Biskup Sławomir Oder zwracając się do diecezjan poprzez media społecznościowe prosił, by szczególnie teraz nie pozostawać obojętnym na trudny los wiernych z naszej siostrzanej diecezji opolskiej.  "Proszę, abyśmy naszą wiarę w Chrystusa przekładali na nasze życie codzienne i w tych trudnych, dramatycznych chwilach potrafili odkrywać oblicze Chrystusa potrzebującego, obecnego wśród nas. Byśmy umieli inspirować się Jego postawą i działać tak, jak powinien działać uczeń Chrystusa", mówił w wideo opublikowanym na jego profilu na Instragramie.

"Chcielibyśmy wszystkich was wesprzeć i powiedzieć, że jesteśmy blisko", dodał zwracając się do wiernych diecezji opolskiej. Od początku dramatycznych wydarzeń w południowej Polsce we wszystkich parafiach diecezji po każdej Mszy św. śpiewa się suplikacje - "W szczególny sposób myśląc o was, siostry i bracia, którzy cierpicie utratę waszego bezpieczeństwa, waszych dóbr, a także osób bliskich, chciałbym powiedzieć, że jesteśmy z wami. Modlimy się".

W diecezji gliwickiej pracuje zespół osób, które chcą w bardzo konkretny sposób pomagać, zachęcamy do ich wsparcia.

Caritas Diecezji Gliwickiej ogłoszą następujące akcje pomocowe:

•  zbiórkę na rzecz poszkodowanych:
    • Potrzebne są takie produkty, jak: woda pitna, konserwy, dania gotowe, żywność z długim terminem ważności, artykuły higieniczne i środki czyszczące oraz nowe koce. Rzeczy można składać w magazynie Caritas przy ul. Ziemowita 3b w Gliwicach; firmy i hurtownie, które chcą przekazać większą pomoc rzeczową, proszone są o wcześniejszy kontakt telefoniczny z Caritas Diecezji Gliwickiej - tel.: (32) 230 78 70, e-mail: caritas@kuria.gliwice.pl.
  • wsparcie finansowe można kierować na konto: 57 1240 1343 1111 0010 0216 7128, z dopiskiem: "POWÓDŹ";
  • zbiórka środków pieniężnych przed kościołami diecezji gliwickiej w niedzielę, 29 września;
  • akcja "PACZKA DLA POWODZIAN" - przygotuj paczkę z potrzebnymi produktami:
    • zrób zakupy z listy - znajduje się w załączniku na dole strony,
    • zapakuj produkty do kartonu – powinien być twardy, dobry do załadunku, wymiary ok.40x50x23 (np. po bananach ze sklepu), zaklej i zabezpiecz karton,
    • zawieź do Caritas gliwickiej tj. Magazyn Caritas Diecezji Gliwickiej w Gliwicach ul. Ziemowita 3B (wjazd - obok  starej szkoły specjalnej)

Szczegółowe i bieżące informacje można znaleźć na stronie gliwickiej Caritas - www.caritas-gliwice.pl.

Komunikat ws. pomocy dla poszkodowanych w wyniku powodzi

Drodzy Bracia i Siostry,
z niepokojem śledzimy w ostatnich dniach doniesienia, o powodzi, która nawiedziła między innymi Dolny Śląsk i Opolszczyznę. Wielu ludzi utraciło cały dobytek swojego życia i obecnie potrzeba im każdej formy pomocy. Kierowani potrzebą solidarności z poszkodowanymi oraz odpowiadając na płynące apele, chcemy wesprzeć ich naszą modlitwą, ale także konkretnym darem materialnym.

W tym celu w niedzielę 29 września po Mszach świętych zostanie przeprowadzona zbiórka do puszek, która w całości będzie przekazana na rzecz poszkodowanych w wyniku powodzi. Jednocześnie Caritas Diecezji Gliwickiej prowadzi zbiórkę produktów na rzecz poszkodowanych, jak: woda pitna, konserwy, dania gotowe, żywność z długim terminem ważności, artykuły higieniczne i środki czyszczące oraz nowe koce. Można także dokonywać indywidualnych wpłat na konto Caritas Diecezji Gliwickiej 57 1240 1343 1111 0010 0216 7128, z dopiskiem: "POWÓDŹ". Wszelkie informacje na ten temat można znaleźć na stronie internetowej gliwickiej Caritas.

Siostry i Bracia, ośmielam się prosić was o modlitwę i tę materialną pomoc. Wsparcie w tak tragicznych sytuacjach jest najlepszym wyrazem naszej miłości, której uczy nas Chrystus.

† Sławomir Oder
Biskup Gliwicki

Raport Caritas Diecezji Gliwickiej

Caritas to Miłość, Caritas to wsparcie dla wszystkich osób, które potrzebują pomocy.

Jesteśmy i od pierwszego dnia powodzi jaka dosięgła południe Polski Caritas pomaga i jeszcze więcej będzie pomagał licząc na wsparcie wszystkich ludzi dobrej woli, którym nie jest obojętny los drugiego człowieka.

W poniedziałek 17.09.2024 Caritas wysłał pierwszą dostawę najpotrzebniejszych artykułów do Caritas Diecezji Opolskiej. Przekazaliśmy materace, koce, poduszki, środki czystości, odzież.

Kolejny transport z najpotrzebniejszymi produktami został wysłany w dn.18.09.2024.

Od pierwszego dnia tragedii jaka wydarzyła się na Dolnym Śląsku, podejmujemy intensywne działania zarówno informacyjne jak również organizujemy i koordynujemy zbiórki, które trwają w sklepach, szkołach, zakładach pracy, parafiach naszej diecezji, oraz zbiórki prowadzone przez osoby fizyczne.

Jesteśmy w stałym kontakcie z naszymi partnerami z którymi współpracujemy na co dzień i wspólnie podejmujemy działania pomocowe.