Smak Karmelu - trwa cykl spotkań szkoły modlitwy

2023-11-14 | autor: Klaudia Cwołek (Gość Gliwicki)
Klaudia Cwołek /FOTO Gość

Nie trzeba jechać do dalekiego klasztoru, żeby posmakować, czym jest Karmel. W Zabrzu trwa cykl spotkań szkoły modlitwy, do której można dołączyć także w tym miesiącu.

Rozwijająca się od kilku lat inicjatywa zagościła w kaplicy karmelitanek w Zabrzu na Zandce. Spotkania prowadzi tutaj o. Marcin Wojnicki, młody karmelita z Krakowa. Najbliższe odbędzie się 16 listopada.

"Każdy zakon ma jakiś charyzmat, przestrzeń działalności, która jest szczególnie ważna, coś w rodzaju specjalizacji. I tak, jak dominikanie są Zakonem Kaznodziejskim, bonifratrzy zajmują się leczeniem chorych, tak tym, co wyróżnia Karmel, jest modlitwa. I stąd Szkoła Modlitwy Karmelitańskiej. Chcemy się podzielić tym, co dla nas jest szczególnie ważne, i tym, co u naszych świętych można znaleźć" - mówił do uczestników w październiku.

Osiem comiesięcznych spotkań Szkoły Modlitwy Karmelitańskiej to inicjatywa o. Marcina Fizi, z którym o. Wojnicki zna się z seminarium. Chodzi w niej o to, żeby z propozycją wyjść na zewnątrz, żeby jak najwięcej osób mogło posmakować, czym jest Karmel, niekoniecznie wyjeżdżając do odległego klasztoru. Program ramowy spotkań jest zawsze taki sam: Eucharystia, konferencja i wspólna modlitwa z prowadzeniem. W tym roku kolejna edycja SMK rozpoczęła się w trzech miejscach - w Rudzie Śląskiej, Bielsku-Białej i w Zabrzu.

Spotkania szkoły to część szerszego projektu, o którym można przeczytać na: smakkarmelu.pl.  

Najbliższe spotkania w Zabrzu

Kaplica karmelitanek misjonarek, ul. ks. Norberta Bończyka 25:

  • 16 listopada - Metoda modlitwy wg św. Teresy od Jezusa.
  • 7 grudnia - Przygotowanie bliższe do modlitwy.
  • 15 lutego - Rozproszenia a modlitwa.
  • 21 marca - Trzy filary modlitwy: miłość bliźniego.
  • 18 kwietnia - Trzy filary modlitwy: wyrzeczenie.
  • 16 maja - Trzy filary modlitwy: pokora, czyli poznanie siebie.
  • 20 czerwca - Praktyka Bożej obecności.

Jest to cykl tematyczny, ale można przyjść także na wybrane spotkanie. Rozpoczęcie Eucharystią o 18.00.

Powrót