Świętość inspiruje - zobacz gdzie są organizowane "Bale Wszystkich Świętych" dla dzieci

2024-10-26 | autor: Diecezja Gliwicka

Uroczystość Wszystkich Świętych, obchodzona 1 listopada, to czas, gdy wspominamy wszystkich, którzy przez życie pełne miłości i bliskości z Bogiem osiągnęli niebo. To święto przypomina nam, że każdy z nas jest powołany do świętości i może czerpać z inspiracji, jakie pozostawili święci.

Licznie organizowane „Bale Wszystkich Świętych dla dzieci” to inicjatywy, które wprowadzają dzieci w radość płynącą z chrześcijańskiego życia. Przebrane za ulubionych patronów, dzieci uczestniczą w zabawach, konkursach i modlitwie, ucząc się o wartościach takich jak miłość, pokora i odwaga. Bal jest okazją, by dzieci odkryły, że świętość to także radość i piękno bycia blisko Boga. To czas duchowej podróży do poznania świętych, którzy mogą stać się ich przyjaciółmi na całe życie.

Świętość jest możliwa każdego dnia! Do jej świętowania zapraszamy w następujących parafiach i wspólnotach:

Gliwice:

• Parafia Chrystusa Króla (31.10.2024 od 18:00-20:00; dla dzieci wczesnoszkolnych i przedszkolnych; zapisy pod numerami telefonów 518 046 459 lub 504 684 962 oraz mailowo: rusznyak@wp.pl)
  • Parafia św. Jacka w Sośnicy (31.10.2024 od godz. 17:15; różaniec i korowód do Domu św. Jacka; konkurs na najpiękniejsze przebranie oraz konkurs wiedzy o świętych)
  • Parafia Najświętszego Serca Pana Jezusa w Gliwicach (3.11.2024 o godz. 10:00 na Eucharystii zachęcamy (nie tylko dzieci), aby przebrać się za jakiegoś Świętego i powiedzieć kilka słów o nim - np. kim był, co zrobił, komu patronuje, jakie są atrybuty lub jakąś ciekawostkę; konkurs na najlepsze przebranie, a po Mszy pójdziemy do salek, gdzie będzie chwila zabawy i słodki poczęstunek)

Bytom:

• Marsz Wszystkich Świętych (31.10.2024 od 19:30: I Nieszpory z Uroczystości Wszystkich Świętych [kościół św. Jacka] 20:15 – przemarsz do kościoła św. Wojciecha; 20:45 – modlitwa uwielbienia; dzieci są zachęcane do przebierania się za świętych i błogosławionych - zawsze czeka na nich słodki drobiazg na koniec) - szczegóły: https://fb.me/e/7k6AzHCA3
  • Parafia Świętego Krzyża (9.11.2024 od 14:00 w domu katechetycznym wszystkie dzieci przebierają się za Świętych lub Błogosławionych; każde dziecko prezentuje epizod lub kilka faktów z życia Świętego lub Błogosławionego; konkurs na najlepsze przebranie i wiadomości o swoim świętym; wspólne karaoke)
  • Parafia Świętego Krzyża (3.11.2024 od 9:00: w niedzielę po Mszy św. „Pochód Świętych dla dzieci i dorosłych” - najpiękniejsze przebranie zostają nagradzane)

Zabrze:

• Parafia św. Anny (26.10.2024 od godz. 16:00 do 19:00 - bal Wszystkich Świętych dla dzieci i młodszej młodzieży; zabawy i konkursy)

Koszęcin:

• Parafia Trójcy Świętej (31.10.2024 od 16:30 przy Dworcu Kolejowym, skąd ze śpiewem [gitary] przechodzimy do kościoła [to bezpieczniejsza i krótka trasa]. W kościele każde dziecko [dorosły też, jeśli zechce] opowiada krótką historię "swojego" Świętego, potem jest wspólny śpiew i modlitwa, po zakończeniu jest słodki poczęstunek)

Nędza:

• Parafia Matki Bożej Różańcowej (31.10.2024 od 17:00 Eucharystia - dzieci przychodzą w strojach ulubionego świętego/świętej. Po Mszy przemarsz z kościoła do sali domu parafialnego oraz zabawa dla dzieci do godz. 19:00; dla młodzieży i dorosłych od godz. 20:00 - w kościele "zaduszki muzyczne" montaż muzyczno-poetycki w wykonaniu scholi dorosłych)

Lubliniec:

• Orszak Świętych (31.10.2024 od godz. 18:00 rozpoczniemy uroczystymi nieszporami w kościele św. Mikołaja. Następnie wierni ze śpiewem i modlitwą przejdą z relikwiami świętych do kościoła św. Stanisława Kostki. Na zakończenie adoracja Najświętszego Sakramentu połączona z uwielbieniem oraz słodka niespodzianka. Organizatorzy proszą o zabranie ze sobą świec)

Rusinowice:

• XI Noc Świętych w Rusinowicach (31.10.2024 od godz. 19.00 w kościele pw. Znalezienia Krzyża Świętego; rozpoczęcie modlitwą, a później procesja z relikwiami do Ośrodka Rehabilitacyjnego; o 19.30 Bal Świętych, zakończenie Apelem Jasnogórskim o godz. 21.00) - szczegóły tutaj.

Kalety:

• Parafia św. Franciszka z Asyżu (31.10.2024: od godz. 16:00 Wieczór Wszystkich Świętych będzie miał następujący przebieg: 16:00 – spotkanie w kościele w Miotku; 16:15 – modlitwa różańcowa; 17:00 – możliwość zakupu chleba św. Antoniego i wsparcia osób niepełnosprawnych ze wspólnoty „Burego Misia”; 17:00 – Orszak Świętych do szkoły – zabawa, losowanie nagród, poczęstunek; 19:00 – Zakończenie wieczoru)

(Lista jest aktualizowana. Jeśli nie ma tutaj Twojej parafii/wspólnoty - napisz wiadomość na media@diecezja.gliwice.pl)

Uwaga dorośli!

Propozycje stricte dla dorosłych:

• Parafia NMP Wspomożenia Wiernych w Gliwicach-Sośnicy (31.10.2024 od godz. 19:00 Wieczór Wszystkich Świętych; będzie można poznać charyzmat oraz współczesną działalność zakonu sióstr Prezentek oraz Boromeuszek; wieczór poświęcony jest postaci św. Jadwigi Śląskiej oraz bł. Zofii Czeskiej, będzie można oddać część ich relikwiom; całość zwieńczy procesja teoforyczna; prosimy przynieść ze sobą świece)
  • część Marszu Wszystkich Świętych w Bytomiu (informacje powyżej)
  • Parafia Matki Bożej Różańcowej w Nędzy (31.10.2024 od 20:00 w kościele "zaduszki muzyczne" montaż muzyczno-poetycki w wykonaniu scholi dorosłych)

Czas przygotowań do dnia Wszystkich Świętych to dobry moment, żeby wrócić do adhortacji Papieża Franciszka o świętości „Gaudete et exsultate”. Pisze w niej m.in. takie słowa:

"Nie bój się świętości! Nie odbierze ci ona sił, życia ani radości. Wręcz przeciwnie, ponieważ staniesz się tym, co zamyślał Ojciec, kiedy ciebie stworzył i będziesz wierny twojej istocie. Zależność od Niego uwalnia nas od zniewoleń i prowadzi nas do uznania naszej godności."

Pełny tekst adhortacji w języku polskim można znaleźć na stronach Stolicy Apostolskiej - kliknij tutaj.

Koszęcin

Bytom (par. Św. Krzyża)