Ośrodek Edukacyjno-Formacyjny Diecezji Gliwickiej w Rudach

2021-07-05 | autor: ks. Adam Fabiańczyk

O ośrodku

Zespół klasztorno-pałacowy w Rudach składa się z kościoła będącego trójnawową bazyliką, czworoboku średniowiecznego klasztoru pocysterskiego oraz później dobudowanych skrzydeł barokowej rezydencji pałacowej. Część kościelna została odrestaurowana w latach 1994-1996. Natomiast część klasztorno-pałacowa, będąca własnością Skarbu Państwa od okresu powojennego stopniowo popadała w ruinę. W dniu 15 sierpnia 1998 roku została przekazana na własność diecezji gliwickiej. Umożliwiło to podjęcie zakrojonej na szeroką skalę rewitalizacji, której pierwszy etap zakończono w roku 2008. Rok później w odnowionych budynkach dawnego klasztoru rozpoczął działalność Ośrodek Edukacyjno-Formacyjny Diecezji Gliwickiej. Również w 2009 roku papież Benedykt XVI podniósł rudzką świątynię do rangi Bazyliki Mniejszej.

Położenie

Rudy to miejscowość w województwie śląskim, leżąca pomiędzy Gliwicami i Raciborzem, niedaleko Kuźni Raciborskiej i Zalewu Rybnickiego, w dolinie rzeki Ruda, na obszarze Parku Krajobrazowego Cysterskie Kompozycje Krajobrazowe Rud Wielkich i na Europejskim Szlaku Cysterskim.

Ośrodek dysponuje 31 pokojami wyposażonymi w łazienki

• 1 os. – 8 pokoi
  • 2 os. – 6 pokoi
  • 3 os. – 11 pokoi
  • 4 os. – 7 pokoi

Wyżywienie zapewnia Restauracja „Cysterska” w Starym Opactwie.
Więcej informacji: www.cysterska.com.pl

Ponadto, do dyspozycji gości ośrodka pozostaje:

• oratorium,
  • aula konferencyjna mieszcząca 120 osób,