Przeżyć radość wspólnoty

2023-09-07 | autor: Klaudia Cwołek (Gość Gliwicki)
Mira Fiutak (FOTO GOŚĆ)

Wydarzenie jest inicjatywą biskupa Sławomira Odera, które zapowiedział wkrótce po swoim ingresie do katedry gliwickiej, podczas liturgii Mszy Krzyżma Świętego 6 kwietnia br. W następnych miesiącach pomysł zaczął nabierać konkretnych kształtów.

– Moim pragnieniem przede wszystkim jest, aby kongres pomógł nam przezwyciężyć pewien kryzys, który pojawił się poprzez doświadczenie Kościoła wirtualnego, jakie zrodziło się w czasie pandemii, naznaczonej zamknięciem i lękiem. Powstały wtedy pewne nawyki szukania Boga za pośrednictwem internetu, wybierane jako łatwiejsze rozwiązanie mówi bp Oder. – Celem, jaki stawiam przed kongresem, jest także ponowne umożliwienie doświadczenia realnej obecności Chrystusa Zmartwychwstałego i żywego w Eucharystii, doświadczenie rzeczywistej wspólnoty, złożonej z ludzi z krwi i kości, których spotykamy na naszej drodze. Trzecim wymiarem ma być odkrycie Eucharystii jako siły inspirującej do działania, a więc wspólnoty, która staje się misyjna, która jest świadkiem spotkania z żywym Chrystusem.

Kongres rozpocznie się Mszą Wieczerzy Pańskiej w Wielki Czwartek 28 marca 2024 roku i potrwa do uroczystości Bożego Ciała. To będzie jego zasadnicza cześć, na którą zaproszeni zostali m.in. kard. Gerhard Müller, emerytowany prefekt watykańskiej Kongregacji Nauki Wiary, i kard. Grzegorz Ryś, metropolita łódzki. Później planowany jest tzw. epilog, czyli wydarzenia dodatkowe, związane z kalendarzem diecezjalnym. Na czerwcową pielgrzymkę rodzin do Rud ma przyjechać matka bł. Carla Acutisa, zmarłego na białaczkę ucznia z Mediolanu, patrona internetu. Szczególną oprawę, w eucharystycznym duchu, będą miały obchody 25. rocznicy pobytu św. Jana Pawła II w Gliwicach. Opracowywane są także propozycje dla dekanatów i parafii. Koordynatorami przygotowań są ks. Krzysztof Konieczny, wicekanclerz Kurii Diecezjalnej, i ks. Krystian Piechaczek, dyrektor Wydziału Duszpasterskiego. Pomysły i propozycje związane z wydarzeniem można przesyłać na adres: k_konieczny@kuria.gliwice.pl z wpisanym tematem: Kongres eucharystyczny.