ZAANGAŻOWANIE MISYJNE KOŚCIOŁA GLIWICKIEGO

2026-05-13 | autor: Diecezja Gliwicka


Wiele dokumentów kościelnych a w szczególności Instrukcja Kongregacji Ewangelizacji Narodów o współpracy misyjnej z 1 października 1998 r. podkreśla aktualność i znaczenie szczególnej formy współpracy misyjnej między Kościołami, „w ramach której niektórzy kapłani diecezjalni, zwani „Fidei donum”, jak również zakonnicy i zakonnice (…) posłani są do Kościołów na terenach misyjnych, by tam przez pewien czas współpracowali w apostolstwie” (nr 16). Wynika to z głębokiego przeświadczenia, iż cały Kościół jest wezwany do zaangażowania się w ewangelizację misyjną.

Wielu polskich kapłanów, sióstr i braci zakonnych, jak również osób świeckich angażowało się w tę współpracę poprzez modlitwę, świadectwo życia, niesienie pomocy materialnej czy budzenie świadomości misyjnej, jednak dopiero od lat siedemdziesiątych XX wieku możliwe stały się wyjazdy na misje polskich misjonarzy.

Kościół lokalny, jakim jest Kościół Gliwicki, To Kościół młody i jeden z najmniejszych  w Polsce, jednak, ma bardzo konkretny wkład w dzieło ewangelizacji niechrześcijan. Pragniemy na tej stronie internetowej ukazać cząstkę tego misyjnego wkładu. Cząstkę, bo nie sposób przenieść na papier czy na szkło ekranu nawet w internetowej – wirtualnej formie całości zaangażowania wszystkich misjonarzy z diecezji Gliwickiej.

Wielką pomocą w tym zadaniu jest materiał Pani dr Barbary Łysik która w 2013 roku wydała w formie książkowej swoja pracę doktorską dotyczącą Wymiaru misyjnego Kościoła Gliwickiego. W swojej pracy Pani Barbara opisuje Jak wygląda zaangażowanie misyjne diecezji,  jak wypełniane są wskazania, dokumentów posoborowych, dotyczących działalności misyjnej, w jaki sposób powinny angażować się poszczególne stany w diecezji: biskup, duchowieństwo, osoby konsekrowane i świeccy, a także na jakich polach działalność misyjna diecezji przynosi już skuteczne efekty, a gdzie wymaga ona jeszcze pogłębienia?

Bardzo jej dziękujemy za udostępnione materiały na tę stronę diecezjalną. Należy tutaj  podkreślić, że jest to jedna z nielicznych prac jakie dotychczas powstały w tej materii i tak dobrze udokumentowana a pisana pod opieką prof. Misjologii UŚ Jana Górskiego. Zostały w niej wykorzystane materiały z archiwum kurii Gliwickiej, wywiady z osobami zaangażowanymi w dzieło ewangelizacji, korespondencja Autorki z referatami misyjnymi niektórych zgromadzeń zakonnych oraz korespondencja bezpośrednia z niektórymi misjonarzami i misjonarkami.  Wkład jej pracy nie tylko informuje o stanie rzeczy, ale też formuje, może zainspirować do podejmowania pewnych inicjatyw misyjnych. W tym miejscu zapraszamy do szerszej lektury pozycji książkowej w bibliotekach.

ŁYSIK Barbara, Misyjny wymiar Kościoła gliwickiego, wstęp Jan Górski, Opole – Gliwice: Wydaw. i Drukarnia Świętego Krzyża 2013, 223 s., bibliogr., streszcz. ang., niem., tab., ISBN 978-83-7342-347-3.

Powrót