Arcybiskup Giuseppe Mani

2024-05-17 | autor: Diecezja Gliwicka

Jest gościem Kongresu Eucharystycznego podczas uroczystości Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa.

Arcybiskup Giuseppe Mani, emerytowany arcybiskup Cagliari i były rektor wyższego seminarium diecezji rzymskiej, które ukończył ksiądz Sławomir Oder, urodził się 21 czerwca 1936 roku w Rufini.

Święcenia prezbiteratu przyjął 12 marca 1960 roku.

W ramach współpracy z włoskim ordynariatem polowym pełnił funkcję kierownika duchowego w seminarium duchownym. W międzyczasie kontynuował studia na Papieskim Uniwersytecie Laterańskim. W 1968 został mianowany kierownikiem duchowym rzymskiego niższego seminarium duchownego, zaś w 1970 roku – wyższego.

Od roku 1978 pełnił funkcję rektora wyższego seminarium diecezji rzymskiej.

29 października 1987 roku został mianowany biskupem pomocniczym diecezji rzymskiej. W swej posłudze pasterskiej był odpowiedzialny za Sektor „Wschód” Wiecznego Miasta i za duszpasterstwo rodzin całego miasta. Pod jego kierunkiem rozpoczęła działalność Centrum Duszpasterstwa Rodzin, założył pierwszą katolicką poradnię rodzinną w diecezji rzymskiej, był fundatorem czasopisma “Rodziny w Rzymie”, poświęconemu problematyce rzymskich rodzin.

W 1996 roku został mianowany ordynariuszem polowym i wyniesiony do godności arcybiskupa tytularnego. 20 czerwca 2003 roku został mianowany arcybiskupem metropolitą Cagliari na Sardynii.

25 lutego 2012 roku papież Benedykt XVI przyjął jego rezygnację z urzędu złożoną w związku z osiągnięciem wieku emerytalnego.

W ostatnich latach abp Mani wciąż intensywnie angażuje się w głoszenie katechez i prowadzenie rekolekcji duchownych.

Arcybiskup Giuseppe MANI - uroczystość Bożego Ciała (30.05.2024) - zakończenie KE (w Gliwicach przewodniczy Mszy św. i wygłosi homilię) - w Gliwicach (w katedrze) Msza św. rozpocznie się o godz. 8.30