Arcybiskup Rino Fisichella

2024-04-22 | autor: ks. Marek Ludwig

Gość Statio I – 24 marca i spotkania ze środowiskami nowej ewangelizacji metropolii górnośląskiej 23 marca

Proprefekt Dykasterii do spraw Ewangelizacji – Sekcji do spraw Podstawowych Zagadnień Ewangelizacji w Świecie. Urodził się 25 sierpnia 1951 roku w Codogno (prowincja Lodi, Włochy). Święcenia prezbiteratu przyjął 13 marca 1976 roku. 3 lipca 1998 roku Jan Paweł II mianował go biskupem pomocniczym Rzymu. Konsekrowany 12 września 1998 roku. Uważany jest za jednego z największych włoskich teologów, który odniósł sukcesy na arenie międzynarodowej. Był profesorem zwyczajnym teologii fundamentalnej na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim i rektorem Papieskiego Uniwersytetu na Lateranie. Przez prawie trzydzieści lat jeden z najbliższych współpracowników Josepha Ratzingera – Benedykta XVI. Jako autor i redaktor opublikował wiele książek, z których wiele zostało przetłumaczonych na różne języki. Arcybiskup Rino Fisichella jest również członkiem Dykasterii Nauki Wiary, członkiem Dykasterii Spraw Kanonizacyjnych oraz członkiem Dykasterii ds. Kultury i Edukacji.

Papież Franciszek powierzył mu organizację Jubileuszu Roku 2025. Jego zadaniem jest znalezienie odpowiednich form dla przeżywania Roku Świętego i przygotowanie wiernych do tego ważnego dla Kościoła wydarzenia.