Diecezjalny konkurs plastyczny - "Ja jestem z Wami"

2024-02-26 | autor: Diecezja Gliwicka

Drogie Dzieci, Drodzy Nauczyciele i Katecheci!

Diecezjalny Konkurs Plastyczny, do którego pragnę Was zaprosić, będzie towarzyszyć Kongresowi Eucharystycznemu, który będzie trwać w diecezji gliwickiej od Niedzieli Palmowej do Uroczystości Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa. Nosi on tytuł: Ja jestem z wami. Proponuję, aby te słowa Pana Jezusa, zaczerpnięte z Ewangelii św. Mateusza (Mt 28, 20) stały się inspiracją dla Waszych prac plastycznych, poświęconych Sakramentowi Eucharystii.

Od wieków Eucharystia inspirowała chrześcijańskich artystów do tworzenia opowiadających o niej dzieł sztuki. Ukazywano ustanowienie tego Sakramentu przez Pana Jezusa podczas Ostatniej Wieczerzy, lub przedstawiano Eucharystię w życiu Kościoła: liturgię we wspólnotach, procesje Bożego Ciała czy wreszcie niezwykłe Eucharystyczne cuda. Stworzono też bogatą symbolikę tego Sakramentu: od motywów roślinnych (klosy zboża, winne grona) i zwierzęcych (baranek, pelikan) po monogramy Chrystusa, potwierdzające Jego rzeczywistą obecność w Eucharystii. Symbole te są wykorzystywane w dekoracjach tabernakulów, ołtarzy i paramentów liturgicznych.

Wierzę, że również Wy swoją twórczością dopiszecie piękny, nowy rozdział w tej historii i stworzycie nowe, niepowtarzalne obrazy opowiadające o Eucharystii. Wiem, że nie jest to łatwe zadanie, ale jestem przekonany, że Pan Jezus, który szczególnie umiłował dzieci, natchnie do takiej twórczości każdego i każdą z Was.

Z serca Wam błogosławię!
bp Sławomir

OPIS KONKURSU

• Konkurs adresowany jest do przedszkolaków, uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych z terenu Diecezji Gliwickiej. Zapraszamy do udziału szczególnie uczniów Szkół Specjalnych.
  • Konkurs prowadzony jest w następujących grupach wiekowych:
    • Grupa 1: przedszkola i klasy 0
    • Grupa 2: szkoły podstawowe – klasy I-III
    • Grupa 3: szkoły podstawowe – klasy IV-VI
    • Grupa 4: szkoły podstawowe – klasy VII-VIII
    • Grupa 5: szkoły ponadpodstawowe
  • Każdy uczestnik może zgłosić do konkursu jedną pracę, wykonaną indywidualnie.
  • Prace mogą być wykonane w technice malarskiej (farby akrylowe, akwarele, tempery, pastele olejne), w technice rysunku lub w technice mieszanej. Autor pracy konkursowej może również wykonać ją techniką własną, uwzględniając możliwość jej oprawy, pozwalającą na wyeksponowanie w ramach wystawy pokonkursowej. Nie przewiduje się prac przestrzennych.
  • Format prac: minimalny A4 (210x297mm), maksymalny A3 (297x420mm), do tego należy dodać oprawę w passe-partout, na podłożu umożliwiającym transport i ekspozycję. Każda praca powinna zawierać metryczkę na odwrocie (wzór w załączonym formularzu). Prace niewymiarowe i nieopisane nie będą brane pod uwagę.

ETAPY KONKURSU

Konkurs zostanie przeprowadzony w dwu etapach:

• ETAP 1 – SZKOLNY (od 15.04. do 19.04.2024 r.): Wybór przez komisję szkolną najlepszych prac spośród uczestników we wszystkich grupach wiekowych. Do następnego etapu zostaną zakwalifikowane tylko prace, które zajmą I miejsce w swojej grupie wiekowej.
  • ETAP 2 – DIECEZJALNY (do dnia 06.05.2024 r.): Wyłonienie laureatów przez Diecezjalną Komisję Konkursową po ocenie wszystkich nadesłanych prac zakwalifikowanych do finału.

ROZSTRZYGNIĘCIE KONKURSU

• W ocenie prac będą brane pod uwagę następujące kryteria:
    • zgodność z tematyką,
    • samodzielność pracy,
    • walory artystyczne,
    • pomysłowość i oryginalność.
  • Osoba odpowiedzialna za przeprowadzenie Konkursu w Diecezji Gliwickiej powołuje Komisję Konkursową, która wyłoni po 3 laureatów z każdej grupy wiekowej. Opiekunowie laureatów i uczestników finału diecezjalnego niezwłocznie zostaną poinformowani o wynikach konkursu drogą telefoniczną lub mailową. Protokół zawierający nazwiska autorów nagrodzonych prac będzie opublikowany najpóźniej po 3 dniach od chwili zakończenia prac komisji na stronie internetowej diecezji gliwickiej: https://diecezja.gliwice.pl
  • Ogłoszenie wyników i wręczenie nagród nastąpi 22.05.2024 r. w Centrum Edukacyjnym im. Św. Jana Pawła II w Gliwicach, ul. Jana Pawła II 5A.
  • Nagrodzone prace zostaną wyeksponowane na wystawie pokonkursowej w kościele katedralnym pw. św. Apostołów Piotra i Pawła w Gliwicach w terminie od 22.05.2024 do 15.06.2024 r.

NAGRODY

Dla laureatów 3 pierwszych miejsc w każdej kategorii Diecezjalnego Konkursu Plastycznego przewidziane są ustalone przez organizatora nagrody rzeczowe, których wartość zależy od zajętego miejsca.
Nagrody są przewidziane również dla nauczycieli, którzy przygotowali laureatów do Konkursu.

Wszelkie dodatkowe pytania prosimy kierować pod adresem e-mail: annaszadkowska.ov@gmail.com

Anna Szadkowska OV