Kardynał Grzegorz Ryś

2024-04-22 | autor: ks. Marek Ludwig

Gość Statio IV – 18 maja

Metropolita łódzki. Urodził się 9 lutego 1964 roku w Krakowie. Święcenia kapłańskie otrzymał 22 maja 1988 roku. W 1994 roku uzyskał doktorat, a w 2000 roku habilitację z nauk humanistycznych w zakresie historii. W latach 2004–2007 był dyrektorem Archiwum Kapituły Metropolitalnej w Krakowie, a od 2007 do 2011 roku rektorem Wyższego Seminarium Duchownego Archidiecezji Krakowskiej. W latach 2010–2011 przewodniczył Konferencji Rektorów Seminariów Duchownych w Polsce. 28 września 2011 roku otrzymał sakrę biskupią. Był członkiem komisji historycznych w procesach beatyfikacyjnych. Za zasługi w działalności na rzecz rozwoju nauki odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi. W czasach krakowskich owocną pracę naukową łączył z zaangażowaniem duszpasterskim. Wcześnie związany z Ruchem Światło–Życie, aktywnie uczestniczył w życiu Drogi Neokatechumenalnej, wspólnot takich jak Chrześcijańskie Braterstwo Osób Chorych i Niepełnosprawnych oraz namARKA. Przez 25 lat corocznie był przewodnikiem grupy 6. Pieszej Pielgrzymki Krakowskiej na Jasną Górę. 14 września 2017 roku, w święto Podwyższenia Krzyża Świętego, został mianowany przez Franciszka arcybiskupem metropolitą łódzkim. 21 listopada 2020 roku papież mianował go członkiem Kongregacji ds. Biskupów. 9 lipca 2023 roku Franciszek ogłosił jego nominację na kardynała. Na konsystorzu 30 września 2023 roku abp Grzegorz Ryś otrzymał biret kardynalski i rzymski kościół tytularny Świętych Cyryla i Metodego. 4 października 2023 roku przez papieża mianowany członkiem Dykasterii ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów. Kard. Ryś jest członkiem Rady ds. Ekumenizmu, Rady ds. Kultury i Ochrony Dziedzictwa Kulturowego oraz Rady ds. Rodziny Konferencji Episkopatu Polski. Był członkiem Ogólnopolskiego Komitetu Organizacyjnego Obchodów 1050. Rocznicy Chrztu Polski w 2016 roku. W październiku 2018 roku jako delegat KEP wziął udział w XV Zgromadzeniu Ogólnym Synodu Biskupów „Młodzież, wiara i rozeznawanie powołania”. Od 2022 roku jest przewodniczącym Rady ds. Dialogu Religijnego i przewodniczącym Komitetu ds. Dialogu z Judaizmem. W 2023 roku został delegowany do zespołu pracującego nad koncepcją komisji badającej przypadki wykorzystywania seksualnego małoletnich w Kościele w Polsce.